TMS: Dolar zyskał w końcówce tygodnia

TMS
opublikowano: 19-05-2006, 17:01

Końcówka tygodnia przyniosła spadek notowań EUR/USD, chociaż rynek nie otrzymał tak naprawdę żadnych danych makroekonomicznych. Mimo tego kurs spadł z okolic 1,2820 na otwarciu sesji europejskiej do 1,2725 (godz. 16:38).

Końcówka tygodnia przyniosła spadek notowań EUR/USD, chociaż rynek nie otrzymał tak naprawdę żadnych danych makroekonomicznych. Mimo tego kurs spadł z okolic 1,2820 na otwarciu sesji europejskiej do 1,2725 (godz. 16:38).

Przyczyn tego ruchu było kilka. Po publikacji lepszych od prognoz danych o wzroście gospodarczym w Japonii w I kwartale (jego dynamika wyniosła 0,5 proc. kw/kw wobec oczekiwanych 0,3 proc. kw/kw), które potwierdziły ożywienie gospodarcze w Kraju Kwitnącej Wiśni, inwestorzy liczyli na to, że do lipca b.r. dojdzie do pierwszej od dawna podwyżki stóp procentowych. Rozczarowanie przyszło wraz z wypowiedzią szefa BoJ, który przyznał, że zakończenie polityki niskich stóp procentowych nie jest rozważane, a ewentualna podwyżka mogłaby w obecnej chwili zaszkodzić gospodarce. Nie można jednak wykluczyć, że nadmierna aprecjacja jena w ostatnim czasie i coraz wyraźniejsze oczekiwania, co do rewaluacji chińskiego juana, mogły mieć pewien wpływ na tą wypowiedź. Doprowadziła ona do wyprzedaży jena – kurs USD/JPY wzrósł w okolice 111,80. Poniekąd uruchomiła także spekulacje odnośnie tego, czy nadmierna aprecjacja europejskiej waluty nie wpłynie na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w czerwcu, aby nie podnosić stóp procentowych. Na razie jednak przedstawiciele ECB twierdzą, że kurs walutowy jest tylko jednym z czynników branych pod uwagę. Interesująca w tym względzie była jednak wypowiedź głównego ekonomisty ECB, Otmara Issinga. W wywiadzie dla gazety „Tagesspiegel” przyznał on, że dynamika wzrostu gospodarczego w krajach „12-ki” jest za niska, co rynek odebrał jako sugestię, iż stopy procentowe mogą być na zbyt wysokim poziomie. Do spadku EUR/USD mogły przyczynić się także spekulacje o tym, iż Iran zamierza negocjować z Międzynarodową Agencją Atomową.

Z kolei u nas złoty zakończył piątkową sesję bez większych zmian. Kurs EUR/PLN pozostał w okolicach 3,9350-3,9400, a USD/PLN wzrósł w okolice 3,10 za sprawą spadku EUR/USD. O godz. 14:00 inwestorzy otrzymali dosyć zaskakujące dane o dynamice produkcji przemysłowej i cenach PPI (odpowiednio 5,8 proc. r/r i 1,6 proc. r/r). W pierwszym przypadku oczekiwano odczytu na poziomie 9,30 proc. r/r, a w drugim 0,9 proc. r/r). Informacje te utwierdzają tylko w przekonaniu, że przez najbliższy rok Rada Polityki Pieniężnej nie dokona żadnych zmian w poziomie stóp procentowych.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane