TMS: EUR/USD coraz bliżej kluczowych 1,2590

TMS
opublikowano: 28-04-2006, 16:29

Piątek przyniósł kontynuację zwyżek EUR/USD. Po południu za jedno euro płacono 1,2563 dolara wobec 1,2530 rano. Dane makroekonomiczne, które dzisiaj napłynęły ze strefy euro i USA, sprzyjały bardziej wspólnej walucie, a nie amerykańskiemu dolarowi. Mimo tego po południu widoczna była niewielka realizacja zysków z ostatnich wzrostów EUR/USD.

Piątek przyniósł kontynuację zwyżek EUR/USD. Po południu za jedno euro płacono 1,2563 dolara wobec 1,2530 rano. Dane makroekonomiczne, które dzisiaj napłynęły ze strefy euro i USA, sprzyjały bardziej wspólnej walucie, a nie amerykańskiemu dolarowi. Mimo tego po południu widoczna była niewielka realizacja zysków z ostatnich wzrostów EUR/USD.

Przed południem nadeszły dane o marcowej podaży pieniądza M3 w strefie euro, która wzrosła o 8,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 7,9 proc. r/r. Z kolei wstępna inflacja za kwiecień wzrosła do 2,4 proc. r/r, wobec szacunków na poziomie 2,3 proc. r/r i wobec 2,2 proc. r/r w marcu. Natomiast indeks nastrojów w biznesie wyniósł w kwietniu 105,3 pkt., podczas kiedy oczekiwano jego nieznacznego spadku do 103,3 pkt. Informacje te przyćmiły negatywną wymowę rannych gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech, która spadła o 2,7 proc. m/m i pokazały, że majowa podwyżka stóp procentowych w strefie euro jest coraz bardziej prawdopodobna. Najbliższe posiedzenie ECB zaplanowano na 4 maja i z ostatnich wypowiedzi członków banku centralnego wynikało, że obawiają się oni dalszego wzrostu inflacji.

Z kolei informacje, jakie nadeszły po południu z USA mogły nieco rozczarować, chociaż nie były aż tak złe. O godz. 14:30 podano, że wzrost gospodarczy w I kwartale b.r. wyniósł 4,8 proc. kw/kw wobec oczekiwanych 4,9 proc. kw/kw. Warto jednak pamiętać, że jest to pierwsze czytanie i rewizje (także w górę) są przed nami. Inwestorów zaniepokoił jednak najmniejszy od I kwartału 1999 r. wzrost kosztów pracy, który wyniósł 0,6 proc. kw/kw wobec 0,8 proc. kw/kw w IV kwartale ub.r. i oczekiwanych przez rynek 0,9 proc. kw/kw. Deflator PKB wyniósł 3,3 proc. kw/kw, czyli lepiej od oczekiwań na poziomie 2,7 proc. kw/kw, ale i tak gorzej niż wcześniej (3,5 proc. kw/kw). Z kolei indeks wydatków wzrósł o 4,1 proc. kw/kw wobec oczekiwanych 5,5 proc. kw/kw, a odpowiednik core wzrósł o 2,0 proc. kw/kw wobec 2,4 proc. kw/kw w IV kwartale b.r. Później podano jeszcze wartość indeksu nastrojów, który spadł na koniec kwietnia do 87,4 pkt. (oczekiwano zwyżki do 89 pkt.) i indeksu Chicago PMI, który zniżkował do 57,2 pkt. w kwietniu z 60,4 pkt. w marcu (szacunki 58,5 pkt.).

Analiza techniczna na EUR/USD sugeruje, że rejon 1,2585-90 powinien zostać przetestowany. Z tych okolic możliwa będzie nieznaczna korekta.

Na rynku złotego nie odnotowaliśmy dzisiaj większych zmian. Obserwowana w pierwszych godzinach niewielka realizacja zysków przed długim weekendem została zatrzymana m.in. po wypowiedzi szefa klubu parlamentarnego PIS, który przyznał, że do osiągnięcia parlamentarnej większości przez nową koalicję potrzeba podobno już tylko 6 posłów. O godz. 16:20 za jedno euro płacono 3,8690 zł, a za dolara 3,0750 zł (odchylenie od parytetu 17,91 proc.).

Marek Rogalski

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane