TMS: Eurodolar ciągle poniżej istotnego oporu

DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 18-09-2009, 17:19

Dzisiejszą sesję kurs eurodolara rozpoczął od spadku z 1,4750 do 1,4650, po czym odbił się od tej wartości dochodząc w  okolicach godziny 16.00 z powrotem do poziomu z początku sesji. Poranne osłabienie amerykańskiej waluty wiązało się z powrotem obaw o kondycję światowego sektora finansowego. I

mpulsem do refleksji na ten temat stała się informacja, że plan brytyjskiego banku Lloyds odnośnie zwiększenia kapitału, nie zyskał akceptacji tamtejszej komisji nadzoru. W efekcie wzrost odnotował kurs EUR/GBP, a funt osłabił się względem europejskiej waluty o blisko 0,6%. Temat restrukturyzacji sektora bankowego zostanie poruszany na zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu państw G-20. Pomimo dzisiejszego lekkiego ostudzenia nastrojów w przeciągu całego tygodnia kurs eurodolara wzrósł o ponad 1%, natomiast ceny 10-letnie amerykańskich obligacji skarbowych spadły pierwszy raz od sierpnia, do czego w największym stopniu przyczyniły się publikacje wielkości sprzedaży detalicznej oraz danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, wskazujące na poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce. W przyszłym tygodniu spodziewać się można kolejnej próby pokonania poziomu oporu 1,4750, którego przebicie otworzyłoby drogę do 1,5000.

Podczas dzisiejszej sesji, ze względu na brak zaplanowanych publikacji danych z krajowej gospodarki, kurs złotego pozostawał pod wpływem globalnych nastrojów. Rano w ślad za umacniającym się względem euro dolarem rosły kursy EUR/PLN oraz USD/PLN, dochodząc do poziomów odpowiednio: 4,1500 oraz 2,8330. Część uczestników rynku wiąże poranne osłabianie krajowej waluty z wypowiedzią członka RPP prof. M. Czekaja, którego zdaniem dalsze umacnianie się złotego będzie niekorzystne dla krajowego eksportu, mającego wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce. W dalszej części dnia złoty jednak zdołał odrobić poranne straty, a kursy EUR/PLN oraz USD/PLN zniżkowały do poziomów odpowiednio: 4,1240 i 2,8050.  

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TMS: Eurodolar ciągle poniżej istotnego oporu