TMS: Kolejny dzień słabości dolara

TMS
opublikowano: 23-11-2007, 10:24

Podczas wczorajszej sesji notowania złotego, podobnie jak i innych walut, były stabilne. Przyczyniła się ku temu m.in. absencja amerykańskich inwestorów w obrocie rynkowych.

Kurs USD/PLN stabilizował się w zakresie 2,48-2,49, a EUR/PLN nie przekraczał granic przedziału 3,68-3,6950. Natomiast dość duże zmiany na światowym rynku walutowym nastąpiły dzisiaj w godzinach nocnych naszego czasu. Silny wzrost kursu EUR/USD, który wzniósł się na nowe historyczne szczyty przełożył się również na spadek wartości dolara względem złotego. Spadek ten został jednak powstrzymany przez poziom 2,4650, po czym nastąpiło niewielkie odreagowanie powyżej 2,47. Zasięg ruchu spadkowego na USD/PLN w porównaniu do siły wybicia EUR/USD nie był zbyt duży. Został on ograniczony przez wciąż utrzymującą się na wysokim poziomie awersję do ryzyka, która zniechęca inwestorów do lokowania swych środków w waluty rynków wschodzących. Silne umocnienie euro względem dolara nie przełożyło się natomiast na znaczne zmiany kursu EUR/PLN. W dalszym ciągu znajduje się on w przedziale ostatnich wahań i trudno oczekiwać by na dzisiejszej sesji uległ on silniejszemu wybiciu.
Złoty nieprzerwanie znajduje się pod wpływem rynków zagranicznych i trudno oczekiwać, by dzisiejsze dane makroekonomiczne mogłyby tę sytuację zmienić. O godz 14.00 poznamy październikowy poziom inflacji bazowej. Oczekuje się, że w ujęciu rocznym odnotuje ona niewielki wzrost do 1,3% z 1,2% we wrześniu. Takie wskazania nie powinny oddziaływać na notowania złotego.
Patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy również doniesienia z rodzimej areny politycznej nie są w stanie zmienić wyceny polskiej waluty. W związku z tym raczej nie należy oczekiwać, że dzisiejsze expose nowego szefa rządu Donalda Tuska przyczyni się do wzrostu zmienności złotego. Będzie ono prawdopodobnie neutralne dla obecnych notowań polskiej waluty, podobnie jak wczorajsze zapowiedzi szefa komisji finansów publicznych Z. Chlebowskiego, iż w pracach nad budżetem na przyszły rok udało się obniżyć deficyt i wydatki budżetowe.
Już w przyszłym tygodniu, 28 listopada Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swą decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Oczekuje się, iż zostaną one podniesione o 25 punktów bazowych, co przy sprzyjającej sytuacji na arenie międzynarodowej przyczynić się może do umocnienia polskiej waluty. Ruch ten będzie jednak raczej ograniczony, gdyż w dużej mierze takie rozstrzygnięcie zostało już zdyskontowane przez inwestorów.

Czwartek był kolejnym dniem ustanawiania nowych rekordów na parze EUR/USD. Kurs tej pary wzrósł w pobliże bardzo ważnego oporu na poziomie 1,50. Wczoraj nie starczyło sił do pokonania tej ceny i kurs lekko spadł. Jednakże coraz bardziej prawdopodobny staje się kolejny atak na ten poziom, a nawet pokonanie go.
Inwestorzy z każdym dniem są utwierdzani w przekonaniu, że przyszłość amerykańskiej waluty nie jest zbyt optymistyczna. Nie widać dotychczas żadnych oznak poprawy sytuacji w sektorze kredytów hipotecznych, a oczekiwania na kolejną obniżkę stopy w grudniu wciąż wynoszą około 90%. Co więcej w tym tygodniu pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli Citigroup w których oczekują oni, że stopy procentowe pożyczek międzybankowych na koniec pierwszego kwartału spadną do 3,5% z 4,5% obecnie. Jeszcze bardziej niepokojące wizje ma Merrill Lynch, który twierdzi, że w połowie roku 2009 koszt pieniądza spadnie do 2%. Gdyby sprawdził się taki scenariusz to poziom 1,5 w niedługim czasie stanie się historią, a kurs EUR/USD wzrośnie znacznie wyżej. W takich przypadku nie pomogą wiele także zapowiadane wcześniej interwencje banków. Mogą one jedynie chwilowo umocnić dolara jednak prawdopodobnie później i tak rynek nadrobi te "opóźnienie".
Obecnie nie widzimy żadnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o zbliżającym się zakończeniu obecnego trendu spadkowego amerykańskiego dolara. Możliwe jednak, że przy tak silnie wykupionym rynku zdarzy się krótkotrwała korekta spadkowa EUR/USD. Może ona być bardzo dynamiczna i sprowadzić kurs euro na dużo niższe poziomy nawet w ciągu kilku dni.

Tomasz Regulski
Marcin Ciechoński
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers SA

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane