TMS: Konsolidacja eurodolara

opublikowano: 06-02-2007, 16:26

Wtorkowa sesja na rynku międzynarodowym przyniosła nieznaczne umocnienie euro, które, zgodnie z naszymi oczekiwaniami zatrzymane zostało na poziomie 1,2960, czyli na 100-godzinnej średniej kroczącej, po czym rozpoczęło marsz w dół przed otwarciem notowań w USA.

Wtorkowa sesja na rynku międzynarodowym przyniosła nieznaczne umocnienie euro, które, zgodnie z naszymi oczekiwaniami zatrzymane zostało na poziomie 1,2960, czyli na 100-godzinnej średniej kroczącej, po czym rozpoczęło marsz w dół przed otwarciem notowań w USA.

Słabe wieści z Eurostrefy zostały zignorowane przez rynek, choć tylko 2,1 % r/r wzrost sprzedaży detalicznej w grudniu, przy oczekiwaniu na 2,3% powinien niepokoić, zwłaszcza, gdy zwrócimy uwagę na dane m/m (0,3%, prognoza 1,1%) oraz fakt, że informacje te pochodzą jeszcze sprzed podwyżki niemieckiego VAT-u. Podobny wydźwięk ma spadek o 0,2% m/m zamówień w największej gospodarce Europy (oczekiwano wzrostu o 0,6%, poprzednio 1,5%). Wspiera to tezę o zatrzymaniu serii podwyżek stóp w krajach „trzynastki” w marcu przy poziomie 3,75%. Mimo niekorzystnych danych, rynek rósł, przygotowując się do otwarcia sesji za Oceanem oraz wieczornych przemówień przedstawicieli Fedu (Moskow, Bernanke, Yellen), które po ostatnim bardziej gołębim od oczekiwań komunikacie Rezerwy Federalnej, będą pilnie śledzone przez rynek. Długa konsolidacja kursu przy poziomie 50% zniesienia (1,2925) ruchu od 1,2480, widoczna szczególnie na wykresie tygodniowym, a także kolejne nieudane próby przebicia w górę 38,2% linii wachlarza (na wykresie miesięcznym) sugerują, że w niedługim czasie możemy spodziewać się ruchu spadkowego na tej parze, dla której w tym tygodniu istotne będzie czwartkowe wystąpienie J.C. Tricheta po posiedzeniu EBC oraz zachowanie Banku Anglii, który także w czwartek powinien pozostawić stopy na poziomie 5,25%. O godz. 15:30 wspólną walutę wyceniano na 1,2946 USD.

Kamil Gaworecki

Makler Papierów Wartościowych

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane