TMS: Mała zmienność przy braku aktywności USA

TMS
opublikowano: 04-07-2006, 17:38

Dzisiejszym notowaniom EUR/USD towarzyszyły umiarkowane emocje ze względu na Święto Niepodległości obchodzone w USA i co za tym idzie brak aktywności tamtejszych graczy. Pomimo tego osłabienie dolara zahamowane zostało w okolicach poziomu 1,2820.

Dzisiejszym notowaniom EUR/USD towarzyszyły umiarkowane emocje ze względu na Święto Niepodległości obchodzone w USA i co za tym idzie brak aktywności tamtejszych graczy. Pomimo tego osłabienie dolara zahamowane zostało w okolicach poziomu 1,2820.

Na notowania nie miały dużego wpływu zgodne z oczekiwaniami dane makro o majowym wskaźniku inflacji PPI w strefie euro, który w ujęciu miesięcznym zanotował poziom 0,3%, a w ujęciu rocznym 6,0%. Druga część tygodnia zapowiada się nieco ciekawiej ze względu na czwartkowe posiedzenie EBC. Co prawda rynek ocenia, że stopy w strefie euro pozostaną na niezmienionym poziomie 2,75% w lipcu, jednak w perspektywie półrocznej można liczyć się z podwyżkami. W kontekście jastrzębich wypowiedzi członków EBC pojawiają się głosy mówiące o możliwych podwyżkach o 50-75 pb do końca roku, jednak o skali wzrostu będzie można wnioskować analizując komunikat wydany przez EBC. Z kolei w piątek warto będzie uważniej przyjrzeć się danym o nowych miejscach pracy w USA, gdyż wskaźnik ten może okazać się potwierdzeniem obaw FED o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego, co negatywnie odbije się na notowaniach dolara. O godz. 16.45 za jedno euro płacono 1,2790 dolara amerykańskiego.

Złoty na początku sesji kontynuował wczorajsze umocnienie, jednak w warunkach nieobecności graczy zza oceanu zmienność była niewielka. Ministerstwo finansów podało dzisiaj informację dotyczącą wykonania budżetu po 6 miesiącach na poziomie 59-60%. Zazwyczaj o tej porze roku wykonanie budżetu było mniejsze, co może skłaniać do refleksji nad prawdopodobieństwem utrzymania kotwicy budżetowej na zaplanowanym poziomie 30,5 mld złotych bez ograniczenia wydatków budżetowych. Premier zapewnił jednak, że pomysły zawarte w projekcie reform autorstwa Zyty Gilowskiej będą wdrażane przez nowy zespół, a w rządzie pojawi się nowa osoba specjalnie dedykowana do pracy nad ustawą o reformie finansów publicznych. O godz. 16.50 jedno euro kosztowało 4,0015 złotego, natomiast dolar amerykański wyceniany był na 3,1270 złotego.

Wojciech Maciak

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Mała zmienność przy braku aktywności USA