TMS: Na rynku walutowym zrobiło się nerwowo

opublikowano: 10-12-2004, 17:01

Wraz ze zbliżaniem się końca roku na rynku walutowym zrobiło się bardzo nerwowo.

Zarówno inwestorzy działający na rynku międzynarodowym, jak i ci z rynku krajowego coraz częściej zaczynają myśleć o zamykaniu zyskownych pozycji. Dzięki temu w ostatnich dniach eksporterzy mogli nieco odetchnąć. Korekta z jaką mielimy do czynienia na PLN (jak to zazwyczaj bywa) przebiegała bardzo dynamicznie. EUR/PLN zdołał wzrosnąć powyżej 4,20 a w tym samym czasie USD/PLN notowano w okolicach poziomu 3,20-3,21. Fala realizacji zysków wystąpiła zresztą na większości europejskich rynków wschodzących. Osłabianiu się złotego sprzyjała też sytuacja na rynku EUR/USD. Notowania tej pary po zaliczeniu historycznych maksimów zdecydowanie się skorygowały.

Najbliższe dni znów mogą przynieść nerwowe ruchy kursów. Czekają nas bowiem ważne wydarzenia zarówno na rynku krajowym jak i na świecie. W środę poznamy decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Tak jak zdecydowana większość uczestników rynku nie spodziewamy się zmian w wysokości stóp procentowych. Ważne będą też informacje o listopadowej inflacji. Szacujemy, że wskaźnik CPI wyniósł w tym okresie 4,4%. Naszym zdaniem eksporterzy w euro nie powinni zbyt długo czekać ze sprzedażą waluty. EUR/PLN powyżej 4,22 wydaje się nam już atrakcyjnym poziomem do bieżących transakcji. Ważnym oporem na EUR/PLN jest teraz 4,2450 i jeżeli przy nerwowym rynku takie poziomy się pojawią, to należy je wykorzystywać do sprzedaży waluty. Bieżące sprzedaże USD/PLN polecamy powyżej poziomu 3,20.

Na rynku międzynarodowym korekta spadkowa EUR/USD może naszym zdaniem sięgnąć poziomu 1,3100. Inwestorzy zamykają pozycje przed posiedzeniem FED. Oczekujemy, że we wtorek amerykański bank centralny podwyższy stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, jednak właśnie taka decyzja jest przez rynek dyskontowana od dłuższego czasu. Nie powinna więc mieć wielkiego wpływu na notowania dolara.

Strategia TMS

Zalecenie Poziom Target

EUR/USD Przedział wahań 1,3280 1,3100

USD/PLN Przedział wahań 3,1600 3,2100

EUR/PLN Sprzedaj 4,2300 4,1700

Rekomendacje zawarte w tabeli maja wyłącznie charakter informacyjny. TMS nie odpowiada za skutki decyzji, podjętych na ich podstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Na rynku walutowym zrobiło się nerwowo