TMS: Niska zmienność na rynku walutowym

TMS
opublikowano: 21-12-2007, 17:16

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosła rozstrzygnięć. Kurs EUR/USD w dalszym ciągu konsolidował się w pobliżu poziomu 1,4350. Z uwagi na absencję wielu inwestorów w najbliższych dniach na rynku nie będziemy raczej obserwować wzrostu zmienności. Jeśli nawet zostaną podjęte spekulacyjne próby oddziaływania na  kursy walut, to przy powrocie płynności do normalnego poziomu, ruchy te powinny zostać szybko odreagowane.

Świątecznego marazmu na rynku walutowym nie były w stanie zmienić opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z USA na temat wydatków konsumentów. W listopadzie odnotowały one wzrost o 1,1%. Wynik ten przerósł zarówno oczekiwania (0,6%) jak i skorygowane wskazania październikowe (0,4%). Dane te pokazują, że do tej pory amerykańskie gospodarstwa domowe miały się dobrze i nie odczuwały jeszcze negatywnych skutków ostatnich zawirowań na rynkach finansowych. Wskazania te powinny przyczynić się do umocnienia dolara, jednak ich wpływ na kształtowanie się wartości amerykańskiej waluty okazał się znikomy. Do wzrostu zmienności na rynku nie były w stanie przyczynić się również inne dane z USA, indeks cen PCE core. W ujęciu miesięcznym w listopadzie był on równy prognozom i wynikowi z października, osiągając poziom 0,2%. Wzrósł on natomiast w ujęciu rocznym (z 2,0% w X do 2,2% w XI). Dane te również przemawiają za umocnieniem dolara.
Podczas dzisiejszej sesji większym odchyleniom nie ulegała również polska waluta. Kurs USD/PLN pozostawał przez niemal cały dzień w wąskim zakresie 2,5080-2,52, natomiast EUR/PLN niemal nie przekraczał barier 3,61-3,62. Opublikowane dziś z Polski dane makro, przemawiają raczej za umocnieniem złotego. Inflacja bazowa netto zgodnie z oczekiwaniami w listopadzie wzrosła do poziomu 1,5% r/r, z 1,4% w październiku. Wysoki poziom, choć niższy od ostatnich wskazań, zanotowała w listopadzie dynamika sprzedaży detalicznej.
W ciągu najbliższych dni, świąteczne spadek zmienności na rynkach powinien być również obserwowany w notowaniach złotego.

Sporządził
Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane