TMS: obawy o spowolnienie w USA zniwelowane danymi z rynku detalicznego

TMS
opublikowano: 13-12-2006, 17:05

Osłabienie dolara wywołane wczorajszym komunikatem Fed, który w oczach rynku okazał się mniej jastrzębi niż oczekiwano, zostało dzisiaj częściowo wymazane za sprawą publikacji znacznie lepszych od spodziewanych danych o sprzedaży detalicznej z USA.

Osłabienie dolara wywołane wczorajszym komunikatem Fed, który w oczach rynku okazał się mniej jastrzębi niż oczekiwano, zostało dzisiaj częściowo wymazane za sprawą publikacji znacznie lepszych od spodziewanych danych o sprzedaży detalicznej z USA.

Retoryka Fed wskazująca na słabość amerykańskiego rynku nieruchomości oraz umiarkowane tempo rozwoju tamtejszej gospodarki w najbliższym czasie została odebrana przez pryzmat zmniejszających się szans na ewentualne zaostrzenie polityki pieniężnej USA. Spadek rentowności amerykańskich papierów skarbowych z długim terminem wykupu sugeruje wręcz większe prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w przyszłym roku, jednak biorąc pod uwagę wycenę kontraktów terminowych na fundusze federalne, nastąpi ona dopiero na przełomie I i II kw. 2007 roku. Obraz ten został dzisiaj nieco zachwiany przez publikację wartości sprzedaży detalicznej USA, która w XI wzrosła w ujęciu miesięcznym o 1,0% (oczekiwane 0,2%) i odpowiednio o 1,1% bez uwzględnienia sprzedaży samochodów. Z jednej strony może to być potwierdzeniem gorączki zakupów przedświątecznych, lecz z drugiej może budzić obawy o wpływ tego zjawiska na presję inflacyjną. Po wyznaczeniu maksimum sesji na poziomie 1,3273 kurs eurodolara zanurkował do 1,3196 po publikacji danych. Inwestorzy czekać będą jeszcze na piątkową publikację wskaźników inflacji CPI dotyczących listopada, żeby móc z większą dokładnością przewidzieć kolejne posunięcia Fed. Dzisiejsze dane mogą sugerować, że presja inflacyjna, pomimo spowolnienia gospodarczego USA, wciąż się utrzymuje. Euro było wyceniane o godz. 16.30 na 1,3220 dolara amerykańskiego.

Środowa sesja wypadła korzystnie dla złotego, który umocnił się w relacji do euro. Pozytywne nastroje panujące w regionie nie ominęły również naszego „podwórka”, a szeroko komentowana kandydatura Jana Sulmickiego na nowego prezesa NBP, pozostała bez wpływu na rynek złotego. Może to sugerować, że niepokój związany z niepewnością, co do osoby kandydata na to stanowisko ustąpił, a Sumlicki, pomimo iż bliżej nieznany uczestnikom rynku, został przez nich pozytywnie odebrany. Dzisiejsze dane, wskazujące na pojawienie się deficytu 482 mln EUR na rachunku bieżącym Polski w X (oczekiwane -300 mln EUR) pozostały bez wpływu na rynek, który spodziewał się słabej figury. O godz. 16.45 za euro płacono 3,7930, a za dolara 2,87 złotego.

Wojciech Maciak, DM TMS Brokers S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane