TMS: Osłabienie dolara po obniżce stóp

TMS
opublikowano: 31-01-2008, 10:03

Środa na rynku walutowym była istotnym dniem ze względu na bardzo ważne publikacje. Inwestorzy najbardziej oczekiwali oczywiście na decyzje FED, jednakże wcześniej poznaliśmy równie istotne dane o  PKB w USA, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Ogłoszona wieczorem decyzja w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych okazała się być zgodna z oczekiwaniami, czyli zostały one obniżone o 50 punktów. Przełożyło się to oczywiście na osłabienie dolara, oraz co za tym idzie umocnienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN w czwartkowy poranek spadł do poziomu 2,42 natomiast EUR/PLN do poziomu 3,6070. Tak jak pisaliśmy w poprzednich komentarzach obecnie prawdopodobne jest dalsze umacnianie rodzimej waluty, oraz spadek kursów nawet poniżej ostatnich minimów. Jednakże sytuacja zaczyna być coraz bardziej skomplikowana. Wynika to z tego ze kurs EUR/USD po raz kolejny zbliża się do bardzo ważnego oporu 1,50 który już dwa razy powstrzymał wzrosty tej pary i spowodował większą korektę. Tak też może być i tym razem dlatego inwestycje w złotego są obecnie obarczone sporym ryzykiem. Osłabienie złotego może też być prowokowane przez raczej gołębie wypowiedzi członków RPP po tym jak wczoraj stopy procentowe zostały podwyższone do poziomu 5,25%. Jedną z takich wypowiedzi były słowa Jana Czekaja. Powiedział on, że jeśli Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe to Rada będzie mniej skłonna do następnych podwyżek kosztu pieniądza w Polsce. Wydaje się to jednak obecnie mało prawdopodobne ze względu na rosnącą presję inflacyjną. Wczoraj Ministerstwo Finansów podało informację, że spodziewa się w pierwszym kwartale 2008 roku, że inflacja wyniesie 4 – 4,5%.

Wczoraj  FOMC zdecydowała się na obniżenie benchmarkowej stopy funduszy federalnych z 3,5% do 3%. Biorąc pod uwagę cięcie o 0,75% sprzed ośmiu dni, FED dokonał najszybszego od 1990 r poluzowania polityki monetarnej w na przestrzeni jednego miesiąca. Jednocześnie w swoim komunikacie zasygnalizował, że dalsze obniżki są możliwe zwracając uwagę na utrzymujące się ryzyko spadku wzrostu gospodarczego. Podkreślił, że wczorajsza jak i wcześniejsze obniżki mają na celu stymulowanie aktywności w gospodarce. Zagrożenia inflacyjne, na których koncentrowały się wypowiedzi Bena Bernanke w ubiegłym roku tym razem zostały zmarginalizowane. Tym samym wzrosły oczekiwania rynków finansowych na sprowadzenie głównej stopy procentowej w USA do poziomu 2,25% pod koniec II kwartału. Efektem tego było osłabienie USD wobec większości walut. Indeks dolara wyznaczył dwumiesięczne minimum. EUR/USD błyskawicznie zwyżkował z 1,4800 do 1,4910, a GBP/USD wzrósł z poziomu 1,9840 do 1,9940. Nie można wykluczyć udanego ataku EUR/USD na historyczne szczyt 1,4970 w krótkim czasie. Jednakże opory techniczne zlokalizowane w rejonie 1,4920-70 wydają się niezwykle mocne. Dopiero zamknięcie dnia powyżej tych poziomów będzie sygnałem do zajmowania długich pozycji z celem na 1,5150. Po publikacji danych pokazujących spadek cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii funt oddał większość wczorajszych zysków. GBP/USD wyceniany jest obecnie na 1,9870. Równie słaby był dzisiejszy odczyt o grudniowej sprzedaży detalicznej w Niemczech. Spadła ona o 0,1% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 1,5%. W ujęciu rocznym spadek był jeszcze bardziej znaczący i wyniósł  -6,9%. Cięcie w Stanach powinno wspierać waluty emerging markets w dłuższym horyzoncie. Jednak w krótkim okresie to jak będą się one zachowywać uzależnione jest w dużej mierze od sentymentu panującego na rynkach kapitałowych i piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Wzrosty na amerykańskiej giełdzie powstrzymane zostały startami w wysokości 2,3 mld USD zanotowanymi przez największego ubezpieczyciela instytucji finansowych MBIA. Pojawiło się nawet niebezpieczeństwo obniżenia ratingu tej  firmy.

Sporządził:
Marcin Ciechoński
Andrzej Gondek
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane