TMS: rekordowo silny złoty

TMS
opublikowano: 15-10-2007, 16:37

Podczas dzisiejszej sesji wzrost kursu euro względem dolara kolejny raz zatrzymał się na poziomie 1,4240. Na niepowodzenie próby przebicia tego oporu mogły mieć wpływ najnowsze dane makro ze Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z nimi indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w październiku do 28,8 punktów dwukrotnie przewyższając oczekiwania i wartość z poprzedniego miesiąca. Odnotował tym samym najwyższy poziom od ponad trzech lat. Co prawda  wskaźnik ten nie należy do grupy najważniejszym mierników koniunktury panującej w Stanach Zjednoczonych, jednak jego tak duży wzrost nadaje mu z pewnością znaczenia. Są to kolejne, po piątkowych, dane, które potwierdzają zmniejszanie się wpływu ostatnich zawirowań na rynkach finansowych na gospodarkę USA. Mimo wciąż utrzymujących się problemów sektora nieruchomości w tym kraju, inne dziedziny powracają do swego normalnego stanu. Fakt ten sprawia, że coraz mniej prawdopodobna staje się obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie FED musi skupić się na walce z inflacją, która potęgowana jest przez wysokie ceny surowców. Podczas dzisiejszej sesji cena ropy w listopadowych kontraktach futures na giełdzie w Londynie pobiła kolejny historyczny rekord osiągając niemal 82 USD za baryłkę. Pretekstem do wywindowania wartości tego surowca stały się doniesienia na temat napięć na granicy turecko-irackiej, które mogą zakłócić dostawy z Iraku, przez co podaż ropy w perspektywie zbliżającej się zimy może okazać się niewystarczająca.

Możliwy wzrost presji inflacyjnej w Stanach Zjednoczonych nie powoduje jednak silnej aprecjacji amerykańskiego dolara. Obecnie za euro płaci się 1,4220. Po przebiciu poziomu 1,4240 w dalszym ciągu możliwy jest atak na historyczne szczyty.
Z Polski poznaliśmy dzisiaj istotne dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) i dynamiki płac z września oraz deficytu obrotów bieżących z sierpnia. Wzrost cen okazał się wyższy od oczekiwań i wyniósł 2,3% r/r, przy wyniku z sierpnia na poziomie 1,5% r/r. Wynagrodzenia wzrosły we wrześniu o 9,5% r/r, co jest dynamiką niższą zarówno od prognoz jak i sierpniowych wskazań. Mimo to, dane te świadczą o narastaniu presji inflacyjnej w naszym kraju, wobec czego nieco bardziej prawdopodobna stała się podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku. Pozytywnie zaskoczyła wielkość deficytu obrotów bieżących. Zmniejszyła się ona z 1,3 mld w lipcu do 0,637 mld w sierpniu, pomimo tego, że aprecjacja polskiej waluty zmniejsza konkurencyjność cenową rodzimych towarów zagranicą.
Opublikowane dziś dane wpłynęły na umocnienie złotego. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN zbliżyły się do psychologicznych barier odpowiednio 2,60 oraz 3,70. Obecnie za dolara płaci się 2,6050 zł natomiast za euro 3,7080 zł.

Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu