TMS: Spadki w Azji i Europie na początku tygodnia

Michał Fronc
14-09-2009, 11:07

W piątek giełdy na Wall Street zakończyły serię pięciodniowych wzrostów, a presję spadkową wywierały zniżkujące ceny ropy.

Pozytywny wpływ poprawy nastrojów wśród konsumentów został ograniczony również przez realizację zysków przez część uczestników rynku. Indeks Dow Jones spadł o 0,23%, S&P 500 o 0,14%, a technologiczny Nasdaq stracił 0,15%. Na początku sesji opublikowana została wielkość indeksu Uniwersytetu Michigan, która wyniosła 70,2 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie 67,3 pkt. Rezultat lepszy od oczekiwań nie wpłynął jednak na istotną poprawę nastrojów na rynku. Wśród spółek najsilniej tracących na wartości z indeksu Dow Jones znalazły się Exxon Mobile i Chevron oraz Intel i Bank of America. Walory spółki FedEx, uważanej za wskaźnik aktywności gospodarczej, wzrosły o 6,41%, po tym jak podniosła ona prognozy wyniku finansowego za pierwszy kwartał na co wpływ miała m.in. redukcja kosztów. Spółki z sektora finansowego traciły na piątkowej sesji, do czego przyczyniła się wypowiedź amerykańskiego Sekretarza Skarbu Timothy Geithner’a. Stwierdził on, iż rząd USA ma zamiar zredukować swoje zaangażowanie w instytucjach finansowych, jednak dopiero w odpowiednim momencie z punktu widzenia trwałości ożywienia w gospodarce.

Na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było spadki. Tokijski indeks Nikkei 225 zniżkował o 2,32%, ciągnięty w dół przez akcje spółek-eksporterów tracące, w ślad za umacniającym się jenem. Koreański indeks KOSPI spadł o 1,02%, a najsilniej na wartości traciły spółki z sektora technologicznego. Na giełdzie w Szanghaju sentyment inwestycyjny uległ pogorszeniu na fali obaw o rosnącą podaż akcji w wyniku nadchodzących licznych ofert publicznych.

Piątkową sesję większość giełd Starego Kontynentu zakończyła na plusie, a najsilniej na wartości zyskiwały spółki wydobywcze oraz banki. Sentyment inwestycyjny wsparły lepsze od oczekiwań publikacje danych z amerykańskiej gospodarki. Dzisiejszą sesję giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły od spadków w ślad za słabą sesją w Azji. Spadające ceny miedzi, złota oraz ropy naftowej przyczyniły się do zniżki akcji spółek wydobywczych oraz energetycznych. WIG 20 w okolicach godziny 11.00 tracił blisko 2,7%, zniżkując już trzeci dzień z rzędu. 

Michał Fronc
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / TMS: Spadki w Azji i Europie na początku tygodnia