TMS: Spore wahania dolara na rynkach

TMS
01-06-2006, 16:41

Dzisiejsza sesja przyniosła stabilizację na rynku EUR/PLN w przedziale 3,93 – 3,95. Z kolei kurs USD/PLN podlegał większym wahaniom ze względu na wyraźne zmiany na rynku EUR/USD. Za jednego dolara najwyżej płacono 3,0950 zł wobec najniższego poziomu w okolicy 3,0750.

Dzisiejsza sesja przyniosła stabilizację na rynku EUR/PLN w przedziale 3,93 – 3,95. Z kolei kurs USD/PLN podlegał większym wahaniom ze względu na wyraźne zmiany na rynku EUR/USD. Za jednego dolara najwyżej płacono 3,0950 zł wobec najniższego poziomu w okolicy 3,0750.

Na rynku krajowym po dzisiejszej sesji trudno jest się doszukiwać czynników, które mogły zdecydowanie wpłynąć na poziom notowań złotego. Uczestnicy rynku krajowego w dalszym ciągu obserwują rozwój wydarzeń na rynku międzynarodowym. Wzmocnienie dolara amerykańskiego podczas ostatnich dwóch sesji wyraźnie pogarsza nastroje na rynkach wschodzących. Nawet opublikowane wczoraj dane o PKB z Polski lepsze od oczekiwanych nie były w stanie pozytywnie wpłynąć na notowania złotego, który do końca tygodnia będzie uzależniony od zmian na rynku EUR/USD.

Na rynku EUR/USD mamy do czynienia z dość znaczącymi wahaniami. Kurs ten od początku sesji europejskiej porusza się w paśmie wahań 1,2725 – 1,2810. Powodem tych zmian jest nie tylko wzrost oczekiwań rynku na podwyżki stóp w USA ale również dzisiejsza publikacja danych, które okazały się nieznacznie gorsze od oczekiwanych. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ostatnim tygodniu wzrosła do poziomu 336 tys. wobec oczekiwanego spadku do poziomu 320 tys. Natomiast wydajność pracy w I kwartale wzrosła o 3,7 proc. kw/kw, a jednostkowe koszty pracy o 1,6 proc. kw/w (obie wartości poniżej prognoz). Z kolei wskaźnik ISM w przemyśle spadł do poziomu 54,4 pkt. w maju wobec oczekiwanego spadku do poziomu 55,5 pkt. Do czasu jutrzejszej publikacji danych z rynku pracy w USA nie należy oczekiwać większych zmian na rynku EUR/USD. Dopiero ta publikacja zadecyduje o dalszym kierunku notowań dolara amerykańskiego.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Spore wahania dolara na rynkach