TMS: Umocnienie amerykańskiej waluty

TMS
opublikowano: 06-12-2007, 16:36

Dzisiejsza sesja przyniosła kontynuację rozpoczętego wczoraj procesu aprecjacji dolara.

Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,4525, co potwierdza nasze wcześniejsze prognozy, że pokonanie wparcia na poziomie 1,46 przyśpieszy spadki. Obecnie istnieje duże zagrożenie dalszej deprecjacji europejskiej waluty nawet do poziomu 1,4150. Ważną informacją było dziś obniżenie stopy procentowej przez Bank Anglii o 25 punktów. Analitycy oczekiwali, że koszt pieniądza w Wielkiej Brytanii pozostanie bez zmian. Rynek jednak już wczoraj dał sygnał mogący świadczyć o możliwości takiej zaskakującej decyzji BoE. Potwierdza to jak ważna jest obserwacja zachowania kursów, przed ważnymi danymi makroekonomicznymi. Analiza techniczna dała na wczorajszej sesji sygnał sprzedaży GBP już przy poziomie 2,05 i tutaj poziomem docelowym są nawet okolice 1,96.  Dalsze spadki są także prawdopodobne na parze EUR/USD, co świadczy o tym że grudzień powinien przynieść odreagowanie deprecjacji dolara. Dużą zmienność możemy obserwować także na jutrzejszej sesji ponieważ podane zostaną istotne dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozaroliczym.
Rynek krajowy pozostał dziś stabilny. Po wczorajszym znacznym umocnieniu rodzimej waluty dziś kursy pozostawały w konsolidacji. Wydaje się jednak, że kolejne sesje powinny przynieść kontynuację procesu aprecjacji złotego. Do dzisiejszej stabilizacji przyczyniły się także słowa wiceminister finansów Katarzyny Zajdel - Kurowskiej. Powiedziała ona, że za listopadowy wzrost inflacji odpowiada wzrost cen żywności i nie ma na razie presji na inflację bazową.
Inny opinię wyraził natomiast członek Rada Polityki Pieniężnej Dariusz Filar. Stwierdził on, że inflacja bazowa już przyśpiesza i jej ustabilizowaniu w najbliższych kwartałach powinna skupić się RPP.

Marcin Ciechoński
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu