TMS: W oczekiwaniu na spotkanie liderów UE

Michał Fronc
10-02-2010, 11:00

Wczorajsza poprawa nastrojów wśród inwestorów pod wpływem informacji o planach udzielenia pomocy Grecji przez Unię Europejską przełożyła się na wzrosty na światowych parkietach. Giełdy na Wall Street zakończyły wczorajszą sesję na plusach.

Indeks Dow Jones wzrósł o 1,52%, S&P 500 o 1,3%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,17%. Zapowiedzi wypracowania przez unijnych liderów planu ratunkowego dla Grecji oraz informacja o rozważaniu przez rząd niemiecki udzielenia gwarancji pożyczek dla tego kraju wsparły notowania banków. Inwestorzy uznali, że działania te zahamują spadek cen greckich obligacji, a to ograniczy straty jakie mogłyby ponieść instytucje posiadające te papiery. Jednak obserwowana wczoraj zwyżka wydaje się jedynie krótkotrwałym odreagowaniem ostatnich spadków i w najbliższym czasie powinniśmy jeszcze zobaczyć niższe poziomy indeksów.

Poprawa sentymentu inwestycyjnego oraz pozytywne rozstrzygnięcie sesji na Wall Street przełożyły się na dzisiejszą sesję azjatycką, gdzie w większości obserwować można było wzrosty. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,31%, a pozytywny wpływ na tamtejszą giełdą miał także odczyt wielkości zamówień na maszyny, które wzrosły dwukrotnie silniej od oczekiwań. Wzrost zanotowała także giełda w Szanghaju pomimo słabszego od prognoz odczytu wielkości eksportu Chin w styczniu na poziomie 21%.

Na dzisiejszej sesji europejskiej od rana obserwować można wzrosty na większości parkietów. Polepszające się nastroje wśród inwestorów przed jutrzejszym spotkaniem liderów Unii Europejskiej najbardziej widoczne są w notowaniach banków, które najsilniej zyskują na wartości. Jednak podobnie jak na giełdach amerykańskich także w Europie wydaję się, że obecne wzrosty są tylko krótkotrwałym odreagowaniem przed powrotem do głębszej zniżki.

Michał Fronc
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / TMS: W oczekiwaniu na spotkanie liderów UE