TMS: Wciąż brak szczegółów na temat pomocy dla Grecji

Tomasz Regulski
opublikowano: 11-02-2010, 16:43

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji europejskiej było spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej. Inwestorzy oczekiwali na potwierdzenie pogłosek o planowanym udzieleniu pomocy Grecji przez kraje UE oraz na szczegóły dotyczące działań wspierających.

Informację o osiągnięciu porozumienia w sprawie konieczności przeprowadzenia tych działań przekazano zaraz po rozpoczęciu wspomnianego spotkania. Kurs EUR/USD zareagował na te doniesienia niewielką zwyżką. Inwestorzy wstrzymywali się z większymi transakcjami, oczekując na szczegóły planu pomocy. Z pogłosek, jakie napłynęły na rynek wynika, że zostaną one przedstawione dopiero na początku przyszłego tygodnia, kiedy to spotkają się ministrowie finansów Unii Europejskiej. Jak podają nieoficjalne źródła, rozważano dzisiaj różne formy udzielenia wsparcia, z pewnością nie będą to jednak pieniądze położone na tacy. Pomoc Grecji zostanie udzielona pod warunkiem zdecydowanego ograniczenia deficytu budżetowego. Według jednej z pogłosek pomoc może polegać np. na wykupie greckich obligacji przez państwowe banki strefy euro.

Inwestorzy, zniecierpliwieni brakiem szczegółów oraz zaniepokojeni pogłoskami o planach raczej powściągliwej pomocy, pod koniec sesji europejskiej przystąpili do wyprzedaży euro. Kurs EUR/USD pokonał wsparcie na poziomie 1,3700 i zszedł pod 1,3640. Najbliższe istotne wsparcie w notowaniach tej pary walutowej, które powinno przynajmniej chwilowo zahamować jej spadek, to minima z końca minionego tygodnia usytuowane nieco poniżej 1,3600.

Złoty pozostawał dzisiaj stosunkowo mocny. Kurs EUR/PLN zdołał zejść nawet w okolice 4,0200, po czym wszedł w fazę konsolidacji ponad tym poziomem. Najbliższe istotne wsparcie w notowaniach tej pary walutowej to psychologiczna bariera 4,0000. Bez znaczącej poprawy nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach o przebicie tego ograniczenia może być dość trudno.

Tomasz Regulski
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski

Polecane