TMS: Złoty odrabiał straty po zaskakującej decyzji RPP

03-09-2004, 18:19

Po pewnym zamieszaniu jakie wywołała Rada Polityki Pieniężnej swoją 50 pkt. podwyżką stóp procentowych złoty ustabilizował się po czym zaczął odrabiać straty. Krótkoterminowe obawy związane z sytuacja polityczną nadal się utrzymują, jednak osłabienie złotego z nimi związane ujawni się zapewne dopiero pod koniec miesiąca – bliżej głosowania nad wotum zaufania dla Belki.

Jak na razie nastroje na rynku złotego znowu się poprawiły. Co najważniejsze w tym tygodniu czekają nas publikacje danych ekonomicznych, które mogą jeszcze nasilić presję na umocnienie złotego. Chodzi tu przede wszystkim o informacje dotyczące bilansu handlowego oraz wzrostu gospodarczego odnotowanego w II kwartale tego roku. Wzrost powinien utrzymać się powyżej poziomu 6,0% w ujęciu rocznym. Dane te należy jednak traktować jako silnie historyczne i wcale nie muszą one wywołać zmian na rynku. Natomiast istotne będą doniesienia o sytuacji na rachunku obrotów bieżących. Naszym zdaniem dynamika eksportu nadal utrzyma się na wysokim poziomie, co będzie wsparciem dla złotego.

Warto odnotować, że kurs EUR/PLN powrócił ostatnio poniżej ważnego poziomu 4,4400. Przy zakładanym przez nas spadku notowań EUR/USD nie należy się więc śpieszyć z zakupami wspólnej waluty. Wydaje nam się, że możliwe są do zobaczenia poziomy 4,4000 a może nawet nieco niższe. Z góry oporem pozostaje 4,45-4,46 i przy tych poziomach polecalibyśmy eksporterom bieżące sprzedaże euro. Z uwagi na prognozowany przez nas spadek EUR/USD proponujemy też zakupy dolarów od poziomu 3,6300.

Zastanawiając się nad perspektywami złotego w dłuższym okresie warto zwrócić uwagę na „projekcję inflacji” opublikowaną w minionym tygodniu przez NBP. Dokument ten wyraźnie wskazuje na to, że bank centralny widzi konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych. W innym przypadku, zdaniem NBP, nie uda się bowiem zrealizować zakładanego na rok 2005 i 2006 celu inflacyjnego. Kolejne podwyżki stóp (nawet jeżeli wielu uczestników rynku nie odnajduje dla nich odpowiedniego uzasadnienia) powinny sprzyjać aprecjacji złotego. Na przeszkodzie mogą tu stanąć jedynie czynniki polityczne.

Strategia TMS

Zalecenie Poziom Target

EUR/USD Sprzedaj 1,2140 1,1980

USD/PLN Kupuj 3,6300 3,6800

EUR/PLN Sprzedaj 4,4450 4,3900

Rekomendacje zawarte w tabeli maja wyłącznie charakter informacyjny. TMS nie odpowiada za skutki decyzji, podjętych na ich podstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Złoty odrabiał straty po zaskakującej decyzji RPP