TMS: Złoty w konsolidacji

Tomasz Regulski
opublikowano: 01-10-2009, 11:00

Kurs EUR/USD konsolidował się wczoraj w  przedziale 1,4575-1,4675. W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej pokonał on  dolne ograniczenie wskazanego zakresu wahań i zszedł do 1,4550. Kurs tej pary walutowej zniżkował w ślad za azjatyckimi giełdami.

Negatywnie na nastroje inwestycyjne wpłynęły tam przedstawione wczoraj z USA, gorsze od prognoz dane (m.in. słabiej od oczekiwań wypadł odczyt indeksu Chicago PMI). Inwestorzy negatywnie zareagowali również na publikację wyników kwartalnego badania Tankan, mierzącego sytuację w japońskiej gospodarce. Wyniki te m.in. wskazały, że japońskie duże przedsiębiorstwa planują do marca 2010 r. ograniczyć wydatki aż o 10,8%. Prognozy zakładały cięcia na poziomie 9%.

Na początku notowań w Europie obserwowaliśmy już jednak powrót w okolice 1,4600. Sytuacja na rynku eurodolara pozostaje nierozstrzygnięta. Niewykluczone, że na jej rozstrzygnięcie przyjdzie nam poczekać do jutra, kiedy to napłyną oficjalne, wrześniowe dane z amerykańskiego sektora pracy. Przedstawione wczoraj dane o zmianie zatrudnienia poza sektorem rolniczym w przedsiębiorstwach prywatnych w minionym miesiącu, oszacowane przez firmę ADP, okazały się gorsze od prognoz, nie przyniosły jednak trwałej reakcji kursu EUR/USD. W związku z tym trudno oczekiwać, by taką reakcją przyniósł publikowany dzisiaj raport Challengera o planowanych w USA zwolnieniach. Podczas dzisiejszej sesji poznamy również wiele innych dość ważnych danych, jednak ich wpływ na rynek walutowy, z uwagi na oczekiwania inwestorów na publikowany jutro raport amerykańskiego Departamentu Pracy, będzie prawdopodobnie ograniczony.

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku, pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Z wydźwięku oficjalnego komentarza do tej decyzji można wnioskować, że RPP w najbliższym czasie zmieni swe łagodne nastawienie do polityki pieniężnej na neutralne. Wynikać to może m.in. ze sformułowania, że maleje prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim terminie poniżej celu, wynoszącego 2,5%. Dzisiaj członek Rady, J. Czekaj stwierdził, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe w naszym kraju mogą zostać utrzymane na obecnym poziomie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Niewielką i nietrwałą reakcję notowań złotego obserwowaliśmy dzisiaj po przedstawionym o godz. 9.00 odczycie indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Wskaźnik ten we wrześniu utrzymał się na poziomie z sierpnia i wyniósł 48,2 pkt. Prognozy zakładały jednak wynik o ok. 1 pkt wyższy. W ciągu dziesięciu minut po tej publikacji, kurs EUR/PLN wzrósł o ok. 0,5 grosza do 4,2250. Zaraz po tym jednak odnotował zniżkę poniżej 4,2100.

Godzinę po odczycie indeksu PMI, Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozę wrześniowej inflacji. Według MF inflacja w minionym miesiącu spadła do 3,5% r/r z 3,7% w sierpniu. Wpływ tej publikacji okazał równie niewielki jak w przypadku indeksu PMI – kurs EUR/PLN odnotował zwyżkę spod poziomu 4,2100 do 4,2150.

W kolejnych godzinach w notowaniach złotego będziemy prawdopodobnie obserwować konsolidację. Chwilowe wzrosty zmienności na rynku polskiej waluty mogą wywoływać doniesienia z zaplanowanego na dzisiaj Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU, na którym będzie podejmowana decyzja odnośnie do wypłaty dywidendy.

Tomasz Regulski
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski

Polecane