TMS: Złoty znowu traci na wartości

opublikowano: 25-01-2007, 16:45

Czwartkowa sesja przyniosła spadek notowań złotego względem walut. Kurs USD/PLN przebił psychologiczną barierę na poziomie 3,00 testując poziom 3,01.

Czwartkowa sesja przyniosła spadek notowań złotego względem walut. Kurs USD/PLN przebił psychologiczną barierę na poziomie 3,00 testując poziom 3,01.

Z kolei EUR/PLN znalazł się na krótko powyżej poziomu 3,90. Złoty odzyskał siłę tylko na krótko w porannych godzinach handlu. Jako główny powód osłabienia złotego należy wskazać rynki wschodzące, gdzie wszystkie waluty wyraźnie traciły na wartości. Przy wyraźnej konsolidacji EUR/USD powstaje pytanie skąd pojawiło się tak wyraźne osłabienie walut na tych rynkach. Niewątpliwie większość inwestorów coraz bardziej zwraca uwagę na rentowność aktywów posiadanych w swoich portfelach, która zależy w głównej mierze od poziomu stóp procentowych utrzymywanych w danym kraju przez bank centralny. Dzisiejsza decyzja czeskiego banku centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie była zgodna z oczekiwaniami przynosząc jednak osłabienie dla czeskiej korony. Poziom stopy procentowej obowiązujący w Czechach to 2,5%. Jest to poziom mniejszy od poziomu stopy w USA i strefie euro. Złoty stracił na wartości podczas czwartkowej sesji również z uwagi na zapowiedzi minister finansów Z. Gilowskiej możliwej dymisji z zajmowanego stanowiska w przypadku braku możliwości przeprowadzenia reform w finansach publicznych. Sytuacja budżetowa jest na tyle dobra, iż stwarza obecnie pole do zmian strony wydatkowej budżetu państwa.

Sytuacja na rynku EUR/USD podczas czwartkowej sesji nie uległa zasadniczej zmianie. Kurs ten podczas sesji europejskiej oscylował w przedziale 1,2965 – 1,2995. Poranna publikacja Indeksu IFO nieznacznie osłabiła europejską walutę. Styczniowy indeks osiągnął wartość 107,9 pkt. wobec oczekiwanych 109 pkt. Z kolei liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA w grudniu osiągnęła poziom 6,22 mln wobec oczekiwanych 6,25 mln. Pomimo negatywnych informacji dolar amerykański nie zareagował na nie osłabieniem. Do końca czwartkowej sesji oczekujemy dalszej konsolidacji kursu EUR/USD.

Jacek Malinowski

Analityk Walutowy

DM TMS BROKERS S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane