TNS OBOP: 28% klientów banków posiada oszczędności

29-07-2002, 12:12

Według TNS Finance Index, badania ciągłego TNS OBOP, w czerwcu 2002 r. na rachunkach i lokatach o charakterze oszczędnościowym swoje oszczędności złożyło 28% korzystających z usług bankowych.

To czy i kiedy oszczędzamy zależy nie tylko od zasobności naszych portfeli, ale również realizowanych wydatków. Zmniejszoną skłonność do oszczędzania obserwuje się pod koniec roku (przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia) oraz w okresie letnim, wakacyjnym.

Najczęściej na rachunkach lokują swoje oszczędności najstarsi klienci banków. W I półroczu 2002 roku 43% badanych w wieku co najmniej 60 lat deklarowało, że posiada pieniądze na jednym z rachunków (lokacie złotówkowej, lokacie dewizowej, rachunku inwestycyjnym, wkładzie oszczędnościowym).

Osoby z wyższym wykształceniem częściej powierzają swoje oszczędności bankom niż badani z niższym wykształceniem.

Około 40% kierowników, specjalistów i prywatnych przedsiębiorców korzystających z usług bankowych posiada rachunki oszczędnościowe. Drugą najbardziej liczną grupą klientów lokującą oszczędności są emeryci i renciści (36%).

TNS Finance Index to ciągły monitoring rynku finansowego, obejmujący zagadnienia związane z problematyką bankową, ubezpieczeniową i inwestycyjną. Od lipca 2001 co miesiąc bierze w nim udział ponad 1000 mieszkańców Polski.Przeprowadziliśmy już 18 025 wywiadów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TNS OBOP: 28% klientów banków posiada oszczędności