TNS OBOP: 55 proc. Polaków nie wierzy, że powstanie koalicja PO-PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 16:12

Zdaniem 26 proc. respondentów TNS OBOP, bardziej odpowiedzialni za niepowołanie koalicji PiS-PO są politycy Platformy. Co piąty Polak - 19 proc. - twierdzi natomiast, że w większym stopniu przyczyniła się do tego partia braci Kaczyńskich. Według 38 proc. pytanych, za niepowstanie koalicji odpowiedzialne są w równym stopniu obie partie.

Zdaniem 26 proc. respondentów TNS OBOP, bardziej odpowiedzialni za niepowołanie koalicji PiS-PO są politycy Platformy. Co piąty Polak - 19 proc. - twierdzi natomiast, że w większym stopniu przyczyniła się do tego partia braci Kaczyńskich. Według 38 proc. pytanych, za niepowstanie koalicji odpowiedzialne są w równym stopniu obie partie.

26 proc. ankietowanych uważa, że powołanie wspólnego rządu PO-PiS jest jeszcze możliwe, a 55 proc. wyklucza takie prawdopodobieństwo. W opinii 54 proc. badanych, powstanie takiego rządu jest w Polsce potrzebne; nie zgadza się z tym 21 proc. respondentów.  

29 proc. respondentów TNS OBOP uważa, że to dobrze, iż prezydent i premier są z tej samej formacji politycznej, przeciwnego zdania jest 39 proc. Polaków. Co czwarty pytany uważa, że to dobrze, iż prezydent, premier i marszałek Sejmu są z tej samej partii; z tą opinią nie zgadza się 42 proc. Polaków.

OBOP zwraca uwagę na niespójność między wynikami wyborów a prostymi wynikami sondażu: w wyborach prezydenckich większość głosujących poparła kandydata partii, która obsadziła już urząd premiera, a w sondażu względna większość badanych źle oceniła fakt, że prezydent i szef rządu są z tego samego ugrupowania.

Jak podkreślono, można to wytłumaczyć tym, że badani, którzy głosowali na L.Kaczyńskiego - decydując tym samym, że prezydentem i premierem będą politycy PiS - akceptują ten fakt. Jak zauważono, wyborcy Lecha Kaczyńskiego stanowią jednak mniejszość wśród ogółu badanych.

TNS OBOP dodaje, że wśród badanych, którzy nie głosowali na L.Kaczyńskiego, mogą przeważać negatywne oceny faktu, że zarówno prezydent, jak i premier reprezentują PiS. 

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-14 listopada, tuż po uzyskaniu przez mniejszościowy rząd PiS wotum zaufania. Zapytano ogólnopolską, losową, reprezentatywną grupę 1005 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane