TNS OBOP: 60 proc. Polaków pozytywnie o członkostwie w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 15:23

60 proc. Polaków wyraża aprobatę dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej - wynika z październikowego sondażu TNS OBOP, przekazanego w środę PAP. Negatywny stosunek do obecności Polski we Wspólnocie ma natomiast 9 proc. respondentów.

60 proc. Polaków wyraża aprobatę dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej - wynika z październikowego sondażu TNS OBOP, przekazanego w środę PAP. Negatywny stosunek do obecności Polski we Wspólnocie ma natomiast 9 proc. respondentów.

    Co czwarty pytany (26 proc.) podziela pogląd, że członkostwo Polski w Unii nie jest "ani czymś dobrym, ani złym". Odsetek ten nie zmienia się od 1 maja 2004 roku, kiedy Polska wstąpiła do UE.

    Natomiast wzrosła liczba osób przekonanych, że wejście Polski do Unii nie wpłynęło na ich życie. Obecnie myśli tak 78 proc. ankietowanych. Jak czytamy w komentarzu do wyników, odsetek ten jest o 7 punktów proc. wyższy niż we wrześniu, ale jest zgodny z tendencją - podobne wyniki pracowania notowała we wcześniejszych miesiącach.

    Co piąty Polak odczuwa zmiany spowodowane przez przystąpienie naszego kraju do UE; połowa z tych osób (10 proc.) pozytywnie ocenia te zmiany, a druga połowa - negatywnie.

    Podobnie jak przed miesiącem, 57 proc. respondentów uważa, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju, jednak więcej niż we wrześniu jest przekonanych o zmianach na lepsze - 44 proc., wzrost o 5 punktów proc., mniej - 13 proc. dostrzega przede wszystkim zmiany na gorsze (miesiąc temu 18 proc.). Opinię, że członkostwo w UE nie odegrało większej roli dla sytuacji Polski wyraża "stałe" 35 proc. badanych.

    Nieco ponad połowa respondentów (53 proc.) dobrze ocenia wpływ przystąpienia do Unii Europejskiej na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, odmiennego zdania jest 8 proc. Polaków. Co trzeci badany przez TNS OBOP (30 proc.) twierdzi, że członkostwo Polski w UE nie przyniosło żadnych istotnych zmian pod względem pozycji międzynarodowej Polski. 

    Ponadto z badania wynika, że pozytywnie o członkostwie w UE wypowiadają się przede wszystkim ankietowani o centrolewicowych lub centroprawicowych przekonaniach (po 75 proc.), ci którzy twierdzą, że w wyborach do Sejmu 25 września głosowali na PO (81 proc.) lub SLD (72 proc.). Zadowolone są również osoby z wyższym wykształceniem - 86 proc.

    Sondaż przeprowadzono w dniach 29.09-3.10.2005 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane