TNS OBOP: 90% Polaków zauważyło wzrost cen po wejściu do UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 17:03

90 proc. Polaków jest przekonanych, że po wejściu Polski do UE wzrosły ceny artykułów codziennego użytku - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

90 proc. Polaków jest przekonanych, że po wejściu Polski do UE wzrosły ceny artykułów codziennego użytku - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

    52 proc. badanych wskazało na niewielkie podwyżki cen, a 38 proc. uznało, że ceny znacznie wzrosły. Zdaniem 7 proc. respondentów, ceny artykułów codziennego użytku po wejściu Polski do UE nie zmieniły się.

    Opinia o znacznych podwyżkach cen wyrażana była tym częściej im gorsza była sytuacja materialna badanych (mierzona zarówno ich subiektywną opinią, jak i poziom dochodów na osobę w rodzinie). Wśród osób o relatywnie lepszej sytuacji materialnej zwiększał się natomiast udział osób przekonanych, że podwyżki były niewielkie.

    TNS OBOP pytał też Polaków, czy ich zdaniem członkostwo Polski w UE jest (będzie) czymś dobrym, czy złym. 56 proc. respondentów uznało, że nasze członkostwo we wspólnocie jest czymś dobrym, 11 - że złym. Dla 27 proc. badanych obecność Polski w strukturach unijnych nie jest ani czymś dobrym, ani złym. 6 proc. nie ma sprecyzowanych poglądów na ten temat.

    Najbardziej pozytywnie członkostwo Polski w UE oceniają zwolennicy Platformy Obywatelskiej (86 proc. osób, które wybrały PO jaką preferowaną partię, uważa że członkostwo jest dobre dla kraju), SdPl (77 proc.) i SLD (74 proc.)

    Najczęściej negatywnie o członkostwie Polski w UE wypowiadają się sympatycy Samoobrony (28 proc.), LPR (21 proc.) i PiS (18 proc.). 78 proc. badanych uważa, że ich życie nie zmieniło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, 8 proc. - uważa, że ich życie od tego czasu zmieniło się na lepsze, 12 proc. - że na gorsze. 2 proc. nie ma zdania na ten temat.

    O poprawie swojej sytuacji życiowej częściej niż inni przekonani byli respondenci z z wyższym wykształceniem, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz trzydziestolatkowie.  Tymczasem osoby bezrobotne, negatywnie oceniające swoją sytuację materialną oraz 40- i 50-latkowie częściej niż inni badani są przekonani, że po 1 maja 2004 ich życie uległo pogorszeniu.

    39 proc. badanych ocenia, że sytuacja Polski nie zmieniła się po wejściu naszego kraju do UE, jest to najniższy odsetek uzyskany od maja 2004, niższy o 5 punktów procentowych od ubiegłego miesiąca. 36 proc. badanych uważa, że po wejściu do UE sytuacja zmieniła się na lepsze - to najwyższy wynik od maja 2004; przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, 10 proc. nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie.

    Nieco ponad połowa (52 proc., wobec 54 proc. w styczniu) Polaków uważa, że po przystąpieniu Polski do UE poprawiła się pozycja naszego kraju na świecie. 32 proc. badanych (podobnie jak miesiąc temu) uważa, że członkostwo w UE nie wpłynęło na sytuację Polski w świecie. Zdaniem 5 proc. sytuacja ta uległa pogorszeniu, a 11proc. nie ma zdania na ten temat.  Badanie przeprowadzono w dniach 4-8 lutego 2005 na reprezentatywnej 1004-osobowej próbie losowej mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane