TNS OBOP: dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku

PAP
30-08-2007, 15:45

Dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP i przesłanego w czwartek PAP. Przeciwnego zdania jest jedna piąta badanych.

Wśród ankietowanych pytanych przez OBOP o ocenę kierunku zmian w naszym kraju, aż 67 proc. oceniło go negatywnie, za pozytywny uznało natomiast 20 proc. badanych.

W porównaniu z poprzednim badaniem sprzed miesiąca, jak zauważa OBOP, odsetek pesymistów wzrósł o cztery punkty procentowe, natomiast grupa osób uważających, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku zmalała o trzy pkt. procentowe.

Jak wykazało badanie, najbardziej pozytywnie sytuację w kraju oceniają zwolennicy PiS i LPR. Wśród elektoratów tych partii odsetek optymistów przewyższa liczbę pesymistów - odpowiednio 54 proc. do 32 proc. i 49 proc. do 41 proc. Najbardziej negatywnie sytuację w kraju oceniają natomiast zwolennicy LiD, wśród których aż 90 proc. jest przekonanych o złym kierunku rozwoju spraw w Polsce.

Według badania, najbardziej krytycznie o sytuacji w kraju wypowiadają się także dwudziesto- i pięćdziesięciolatkowie, osoby z wykształceniem średnim i mieszkańcy miast do 100 tys. mieszkańców.

Znacznie lepiej w badaniu OBOP ankietowani ocenili stan polskiej gospodarki. Spośród badanych 58 proc. uznało, że krajowa gospodarka się rozwija. Przeciwnego zdania było 35 proc. pytanych przez ankieterów.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem ilość ocen pozytywnych wzrosła o sześć pkt. procentowych natomiast negatywnych zmalała o pięć.

Najbardziej pozytywnie o stanie gospodarki wypowiadają się osoby z wyższym wykształceniem (73 proc.), mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (66 proc.) i zwolennicy PiS (77 proc.).

Polacy pytani przez OBOP o prognozy zmiany sytuacji materialnej ludności w Polsce w najbliższych trzech latach zwykle oceniali, że pozostanie ona bez zmian (40 proc.). Zdaniem 29 proc. sytuacja ta się poprawi, natomiast 27 proc. jest przekonanych, że ulegnie ona pogorszeniu.

Badanie przeprowadzono w dniach 2-6 sierpnia br. na losowej i reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 lat. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: dwie trzecie Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku