TNS OBOP: Europejczycy sądzą, iż globalizacja jest przyczyną przenoszenia firm

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 20:55

Prawie 4 z 10 Europejczyków uważa, że najważniejszym następstwem globalizacji jest przenoszenie firm do krajów, w których jest tańsza siła robocza - wynika z sondażu Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, do której należy polski TNS OBOP.

Prawie 4 z 10 Europejczyków uważa, że najważniejszym następstwem globalizacji jest przenoszenie firm do krajów, w których jest tańsza siła robocza - wynika z sondażu Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, do której należy polski TNS OBOP.

Z badania wynika, że niemal co piąty (18 proc.) respondent z krajów UE postrzega globalizację jako przyczynę wzmożonej konkurencji między firmami na rynkach lokalnych. Niewiele mniej Europejczyków, bo 16 proc., twierdzi, że globalizacja sprzyja pozyskiwaniu nowych rynków zbytu.

Według badania, istnieje jednak wyraźna różnica poglądów między mieszkańcami państw "starej" i "nowej" Europy. W krajach Piętnastki, aż 40 proc. respondentów postrzega przenoszenie firm na nowe rynki, jako efekt globalizacji. W krajach "nowej" Unii uważa tak tylko 26 proc. ankietowanych.

Podobna różnica jest widoczna w postrzeganiu inwestycji zagranicznych. Podczas, kiedy niemal co piąty (18 proc.) obywatel krajów "nowej" Unii postrzega je jako pozytywny skutek globalizacji, w krajach "starej" Unii myśli tak co dziesiąty (10 proc.) obywatel. Nieco bardziej nieufni, niż reszta mieszkańców "nowej" Unii są w tej kwestii Polacy. Inwestycje zagraniczne za dobroczynny skutek globalizacji uważa 16 proc. ankietowanych mieszkańców naszego kraju.

Nie istnieją za to wyraźne różnice w postrzeganiu globalizacji jako motoru konkurencji. Sądzi tak 21 proc. Polaków, 20 proc. obywateli "nowej" Unii i 17 proc. mieszkańców Piętnastki.

Relokacja firm jest efektem globalizacji dla 59 proc Francuzów, 56 proc. Belgów i 51 proc. Niemców. Na przeciwnym biegunie znajdują się obywatele Litwy i Łotwy (po 14 proc.) oraz Holandii (13 proc), gdzie opinia taka jest w wyraźnej mniejszości.

Z kolei inwestycje zagraniczne jako skutek globalizacji postrzega też znaczna cześć obywateli państw Europy nie należących do UE. Twierdzi tak np. co trzeci mieszkaniec Rumunii (32 proc.) i Turcji (30 proc.)

Dość spójne są oceny powodów, dla których firmy przenoszą swoją działalność do innego kraju. Dla 19 proc. nowych członków Unii, 18 proc. Polaków i 21 proc. ankietowanych obywateli Piętnastki firmy nie mają innego wyjścia jeśli chcą uniknąć upadłości. Równocześnie jednak 69 proc. ankietowanych mieszkańców Piętnastki, 72 proc. Polaków i 71 proc. obywateli państw nowej Unii uważa, że firmy relokują swoją działalność, bo chcą zwiększyć swoje zyski.

Badanie Eurobarometr zostało przeprowadzone między 9 maja a 14 czerwca na próbie 30 tys. 348 osób z całej Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane