TNS OBOP: po wyborach parlamentarnych lepsze nastroje społeczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 15:06

Po wygranych przez PiS i PO wyborach parlamentarnych nastroje społeczne w kraju znacznie się poprawiły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, przekazanego w piątek PAP. Odsetek osób uważających, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku wzrósł aż o 14 punktów procentowych.

Po wygranych przez PiS i PO wyborach parlamentarnych nastroje społeczne w kraju znacznie się poprawiły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, przekazanego w piątek PAP. Odsetek osób uważających, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku wzrósł aż o 14 punktów procentowych.

    Obecnie 31 proc. Polaków jest optymistami, jeśli chodzi o przyszłość Polski; we wrześniu optymistów było tylko 17 proc.

    Wciąż jednak ponad połowa respondentów (56 proc.) nie wierzy w dobry kierunek zmian w kraju. Liczba niezadowolonych spadła jednak o 18 punktów proc. - z 74 proc. we wrześniu do 56 proc. w październiku.

    Optymiści to głównie badani z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. Pesymiści to osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym oraz mieszkańcy wsi i najstarsi badani.

    O tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku w największym stopniu przekonani są wyborcy PO (59 proc. z nich), PiS (44 proc. z nich), najmniej wierzą w to zwolennicy LPR (10 proc.) i Samoobrony (14 proc.).

    Jeżeli chodzi o ocenę stanu polskiej gospodarki, to tylko 35 proc. badanych uważa, że gospodarka się rozwija, dwie trzecie (60 proc.) jest przeciwnego zdania. 25 proc. uważa, że kryzys polskiej gospodarki jest głęboki.

    Optymistami w tej kwestii są respondenci młodzi, częściej mężczyźni niż kobiety, osoby z wykształceniem wyższym. Najlepiej stan polskiej gospodarki oceniają zwolennicy SLD (56 proc.), PO (42 proc. ) i PiS (38); najgorzej - zwolennicy LPR (15 proc.).

    Po wyborach poprawiły się przewidywania co do tego, jak zmienią się warunki materialne życia Polaków. W opinii co czwartego (24 proc.) respondenta, w ciągu trzech lat nastąpi w tej kwestii poprawa, jednak tylko co setny oczekuje znacznej poprawy. 45 proc. badanych nie sądzi, by nastąpiły w tej sprawie zmiany. Tylko 4 proc. przewiduje pogorszenie.

    Sondaż zrealizowano w dniach 30 września - 3 października na ogólnopolskiej próbie losowej 1004 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane