TNS OBOP: Polacy o zaangażowaniu prezydenta w rozwiązanie "zamieszania politycznego"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2006, 14:24

Zdaniem 59 proc. respondentów TNS OBOP, prezydent Lech Kaczyński był za mało aktywny podczas "zamieszania politycznego" w Polsce przed podpisaniem paktu stabilizacyjnego; według 24 proc. Polaków, był aktywny w takim stopniu, jak wymagała tego sytuacja - wynika z lutowego sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP.

Zdaniem 59 proc. respondentów TNS OBOP, prezydent Lech Kaczyński był za mało aktywny podczas "zamieszania politycznego" w Polsce przed podpisaniem paktu stabilizacyjnego; według 24 proc. Polaków, był aktywny w takim stopniu, jak wymagała tego sytuacja - wynika z lutowego sondażu TNS OBOP, przekazanego we wtorek PAP.

Badanie przeprowadzono już po podpisaniu 2 lutego układu stabilizacyjnego między PiS, Samoobroną i LPR, ale jeszcze przed potwierdzeniem go dodatkowym protokołem z 13 lutego. Tego dnia prezydent uznał, że to "gwarantuje rządowi większość" i nie ma powodu, aby rozpisać wcześniejsze wybory parlamentarne.

38 proc. Polaków uważa, że w czasie politycznych zawirowań prezydent "raczej łagodził sytuację"; 31 proc., że "raczej ją zaostrzał". Niemal połowa pytanych - 49 proc. - uznała, że L.Kaczyński był "raczej stronniczy"; co czwarty respondent - 26 proc. - uważa, że prezydent "nie stał po żadnej ze stron".

Jak zauważa TNS OBOP, krytyczna ocena aktywności głowy państwa powtarza się w każdej z grup wykształcenia i nasila się wraz z jego poziomem. "Przekonanie, że prezydent Kaczyński nie był bezstronny panuje w każdej grupie wykształcenia i rośnie wraz z poziomem wykształcenia" - dodaje TNS OBOP.

Wśród osób, które w ubiegłym roku zagłosowały na L.Kaczyńskiego, dominuje przekonanie, że prezydent "raczej łagodził sytuację" (58 proc. respondentów), niż ją zaostrzał (17 proc.). 42 proc. osób spośród tego elektoratu uważa, że Kaczyński był bezstronny, 37 proc. - że stronniczy.

W elektoracie Donalda Tuska przeważa negatywna ocena aktywności głowy państwa w rozwiązaniu "zamieszania politycznego" w państwie - wyraża ją 79 proc. wyborców szefa PO. Trzech na czterech wyborców Tuska - 74 proc. - przekonanych jest o stronniczości obecnego prezydenta.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-6 lutego na losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane