TNS OBOP: Prawie 75 proc. Polaków uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku

Polska Agencja Prasowa SA
25-04-2006, 17:57

Prawie trzy czwarte badanych Polaków sądzi, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, a jedynie 17 proc. jest przeciwnego zdania. Aż 61 proc. respondentów uważa też, że polska gospodarka jest w kryzysie - wynika z sondażu TNS OBOP.

Prawie trzy czwarte badanych Polaków sądzi, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku, a jedynie 17 proc. jest przeciwnego zdania. Aż 61 proc. respondentów uważa też, że polska gospodarka jest w kryzysie - wynika z sondażu TNS OBOP.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-10 kwietnia, na próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.  

W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w marcu, liczba osób, które uważają, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, spadła o 8 proc., a o 11 proc. wzrosła liczba pesymistów. Najwięcej optymistów jest wśród osób starszych (od 60 lat) - 23 proc., a także wśród respondentów z wyższym wykształceniem (23 proc.) i mieszkańców dużych miast.

Źle sytuację oceniają osoby z wykształceniem zawodowym - 78 proc. - i w wieku 40-49 lat (80 proc.).

Badania pokazały też, że najczęściej przekonani o tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, są zwolennicy PiS (sądzi tak prawie połowa z nich - 46 proc.). Zmian na gorsze spodziewają się przede wszystkim zwolennicy SLD (88 proc.) i PO (81 proc.), a także osoby o lewicowych (90 proc.) i centrolewicowych (88 proc.) poglądach politycznych.

61 proc. ankietowanych uważa natomiast, że polska gospodarka jest w kryzysie, 35 proc. jest przeciwnego zdania i uważa, że się rozwija. Równocześnie 23 proc. osób badanych twierdzi, że kryzys gospodarki naszego kraju jest głęboki a jedynie 1 proc. określa rozwój polskiej gospodarki jako dynamiczny.

Optymistycznie gospodarkę oceniają ludzie młodzi (15-19 lat - aż 46 proc.), z wyższym wykształceniem (43 proc.), uczący się (49 proc.) a także mieszkańcy dużych miast. Wyraźnie lepiej oceniają ją też zwolennicy PiS (50 proc.)

Pesymistami są ankietowani z podstawowym  - 71 proc. - i zawodowym wykształceniem - 69 proc., mieszkańcy wsi - 68 proc., oraz np. zwolennicy LPR - 77 proc., a także osoby nie interesujące się polityką - 68 proc.

Sondaż pokazuje też, że co piąty respondent uważa, iż w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności poprawią się. Mniej niż co setny badany oczekuje jednak znaczącej poprawy. 38 proc. uważa, że warunki materialne nie zmienią się, a 35 proc., że ulegną pogorszeniu. Co jedenasty Polak jest zdania, że pogorszą się znacznie.

Optymiści są tu głównie wśród ludzi młodych (15-19 lat) - 40 proc., osób uczących się - 37 proc., i mieszkańców dużych miast. Częściej też poprawy warunków materialnych spodziewają się zwolennicy PiS - 40 proc., osoby o poglądach prawicowych - 32 proc., i sympatycy PO - 31 proc. Zwolennicy SLD (59 proc.), LPR (49 proc.) oraz osoby deklarujące lewicowe poglądy polityczne (47 proc.) częściej obawiają się ich pogorszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: Prawie 75 proc. Polaków uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku