TNS OBOP: przeznaczymy średnio 322 zł na produkty świąteczne

(Marek Druś)
19-12-2006, 13:47

W tym roku Polacy planują wydać średnio 322 zł na zakup produktów spożywczych na świąteczny stół, wynika z sondażu TNS OBOP.

W tym roku Polacy planują wydać średnio 322 zł na zakup produktów spożywczych na świąteczny stół - wynika z sondażu TNS OBOP.

Wysokość planowanych wydatków zależy od dochodów gospodarstw domowych. Jeśli są one niższe niż 800 zł, wydatki na produkty świąteczne wyniosą średnio 184 zł, jeśli wyższe niż 3.000 zł - to wyniosą 432 zł.

Wyniki badania TNS OBOP, zleconego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), przedstawiono na wtorkowej konferencji prasowej.

Z sondażu wynika, że respondenci o najniższych dochodach przeznaczą na prezenty 217 zł, a ci o najwyższych 355 zł. 11 proc. badanych nie zamierza w te Święta kupować prezentów i dekoracji świątecznych, a 5 proc. nie będzie kupować produktów spożywczych.

Jako miejsce dokonywania świątecznych zakupów, Polacy najchętniej wybierają supermarkety, hipermarkety i centra handlowe. O wyborze sklepu najczęściej decydują niskie ceny, w dalszej kolejności szeroki asortyment i dogodna lokalizacja.

Z badania wynika, że podczas zeszłorocznych Świąt, 8 proc. Polaków kupiło wadliwy produkt. Najczęściej chodziło o artykuły spożywcze oraz sprzęt elektroniczny, RTV, AGD czy komputerowy. Badani nie zareklamowali 61 proc. wadliwych produktów, ponieważ nie były one kosztowne lub brakowało im czasu na reklamację. Z zareklamowanych produktów, 31 proc. wadliwych produktów zostało wymienionych, za 25 proc. takich produktów badane osoby otrzymały zwrot pieniędzy, a 33 proc. reklamacji w ogóle nie było uwzględnionych.

Sondaż przeprowadzono 7-11 grudnia br. Wzięło w nim udział 1.005 osób w wieku 15 lat i więcej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: przeznaczymy średnio 322 zł na produkty świąteczne