TNS OBOP: Tusk - 40 proc.; Kaczyński - 34 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 17:15

Donald Tusk może liczyć na 40 proc. poparcia, Lech Kaczyński na 34 proc. - wynika z najnowszego prezydenckiego sondażu TNS OBOP przeprowadzonego na tydzień przed wyborami.

Donald Tusk może liczyć na 40 proc. poparcia, Lech Kaczyński na 34 proc. - wynika z najnowszego prezydenckiego sondażu TNS OBOP przeprowadzonego na tydzień przed wyborami.

W porównaniu z poprzednim miesiącem Tusk stracił 1 pkt proc. poparcia; Kaczyński zanotował wzrost o 11 pkt proc.  

Na dalszych miejscach są Andrzej Lepper z 9-proc. poparciem (wzrost o 1 pkt proc.), Marek Borowski - 8 proc. poparcia (wzrost o 4 pkt proc.), Jarosław Kalinowski - 3 proc. (spadek o 1 pkt proc.)  Janusza Korwin-Mikke popiera 2 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). Henryka Bochniarz, Jan Pyszko, Maciej Giertych, który w środę wycofał się z kandydowania, oraz Liwiusz Ilasz cieszą się 1-proc. poparciem.

Zdecydowany udział w wyborach prezydenckich zapowiedziało 51 proc. badanych, raczej do wyborów pójdzie 26 proc. Deklarację, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach, złożyło 12 proc. ankietowanych, 4 proc. raczej nie weźmie udziału.

Respondentów zapytano także, czy wezmą udział w II turze wyborów, jeśli wejdą do niej Donald Tusk i Lech Kaczyński. 45 proc. odpowiedziało, że na pewno pójdzie zagłosować, 28 proc., że raczej pójdzie. 13 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w II turze z tymi kandydatami, 3 proc. raczej nie weźmie.

Osoby, które na powyższe pytanie odpowiedziały pozytywnie, spytano, na kogo oddaliby swój głos. 53 proc. z nich głosowałoby na Tuska, 47 proc. na Kaczyńskiego.

Uzyskana przez Tuska przewaga nie dałaby gwarancji zwycięstwa w II turze - maksymalny błąd statystyczny wynosi w tym przypadku 4 proc. - zauważa TNS OBOP.

Na tydzień przed wyborami 14 proc. badanych nie wie, na kogo w I turze odda swój głos, o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. W przypadku II tury niezdecydowanych jest 8 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 29 września-3 października na 947-osobowej grupie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane