To będzie ciężki rok

DI
opublikowano: 18-01-2012, 00:00

PROGNOZY 2012

Mariusz Potaczała, prezes DM TMS Brokers, wspierany przez zespół specjalistów domu maklerskiego, wygrał nasz ranking analityków walutowych za 2011 r. Dziś przedstawiamy prognozy zwycięzców na kolejne 12 miesięcy

ANALITYCY DM TMS BROKERS

Kryzys w strefie euro

W Europie kryzys zadłużeniowy prawdopodobnie wejdzie w decydującą fazę. Potwierdza to skala zapadalności skarbowych papierów największych państw strefy euro, w tym Włoch, Hiszpanii, Belgii, Francji oraz Niemiec. Dla rozwoju sytuacji w Eurolandzie kluczowy będzie I kw., który — jak można się spodziewać — przyniesie kontynuację słabości euro. — Do końca marca przypada termin wykupu instrumentów dłużnych Włoch, o wartości przekraczającej 112 mld EUR około, co stanowi niemal 7 proc. wartości wszystkich wyemitowanych bonów i obligacji. Niemal 17,5 mld EUR wyniosą płatności kuponowe. Tylko 29 lutego i 1 marca zapada dług o wartości 46,5 miliarda EUR — komentuje Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers. Można się spodziewać, że rok 2012 przyniesie także wyraźne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. Najprawdopodobniej już w IV kwartale 2011 r. dynamika PKB Eurolandu w ujęciu kwartalnym przyjmie wartość ujemną i wyniesie — 0,3 proc. W całym 2012 r. dynamika liczona rok do roku będzie bliska zera.

Sytuacja w USA

Nieco lepiej niż w Eurolandzie zdaje się wyglądać sytuacja gospodarcza USA. Podczas gdy w trzech ostatnich miesiącach 2011 r. gospodarka strefy euro wyraźnie hamowała, po drugiej stronie Atlantyku nastąpiło wyraźne ożywienie koniunktury. Ze sfery realnej amerykańskiej gospodarki docierają pozytywne sygnały. Można przewidywać, że dynamika PKB Stanów Zjednoczonych ukształtuje się w 2012 r. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, co jest zgodne z prognozą OECD (zakłada 2-procentowy wzrost). — Gospodarka amerykańska jest silnie zadłużona, a problemy z tym związane są jak dotychczas odkładane na „lepsze czasy”. Z tej perspektywy głównym czynnikiem zagrożenia dla koniunktury w USA będzie pogorszenie sytuacji na rynkach finansowych oraz trudniejszy dostęp do kredytu wynikający z eskalacji kryzysu zadłużeniowego w Europie — komentuje Bartosz Sawicki. W połowie 2012 r. kończy się rozpoczęta we wrześniu „operation twist”, czyli program wydłużenia średniej zapadalności portfela aktywów Fedu. Można się spodziewać, że niska dynamika PKB USA, a także słaba kondycja rynków pracy oraz nieruchomości skłonią Fed do dalszego luzowania polityki pieniężnej poprzez skup aktywów. Mimo że skuteczność ilościowego luzowania jako środka pobudzającego koniunkturę jest przedmiotem kontrowersji, to na pewno pozytywnie wpłynie na rynki ryzykownych aktywów.

Polska na tle Europy

Polską gospodarkę na tle innych krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej cechują solidne fundamenty. Tempo wzrostu będzie również wyższe niż w państwach strefy euro. W 2011 r. dynamika PKB ukształtuje się na poziomie 4,2 proc. Scenariusz bazowy na 2012 r. zakłada spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego. PKB wzrośnie o około 3 proc. — W 2012 r. krajowa gospodarka odczuje negatywne skutki niesprzyjających warunków zewnętrznych. Kanałem transmisji kryzysu w strefie euro do Polski będą zarówno handel zagraniczny, jak i problemy sektora finansowego. Silne powiązania handlowe z krajami strefy euro, do których kierowana jest znacząca większość polskiego eksportu, nie pozostawiają w tej kwestii złudzeń — mówi analityk Mariusz Zielonka. Biorąc pod uwagę system „naczyń połączonych”, szczególnie istotny jest dla nas rozwój sytuacji w Niemczech. Nasze obroty towarowe z tym krajem oscylowały w 2011 r. w okolicy 26 proc. Powszechnie oczekiwane spowolnienie niemieckiej gospodarki w 2012 r. przełoży się na spadek dynamiki wzrostu polskiego PKB. Dodatkowo, postrzeganie Polski przez pryzmat krajów całego regionu negatywnie wpłynie na notowania złotego. Można się spodziewać zwiększania awersji w stosunku do rodzimej waluty i polskich aktywów, co decydować będzie o kontynuacji deprecjacji złotego w 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy