Czytasz dzięki

To będzie udany rok

Adrian Boczkowski
opublikowano: 06-10-2010, 00:00

Ranking brokerów: w kontraktach wyścig na milimetry, a w akcjach wciąż króluje Handlowy. Kto ma najwięcej powodów do zadowolenia po trzecim kwartale?

Dwanaście równa się dziewięć? Prawie. Inwestorzy handlują bowiem na GPW wyraźnie aktywniej niż przed rokiem. W 12 miesięcy 2009 r. właściciela zmieniły akcje warte, licząc dwustronnie, 355,2 mld zł. Był to wzrost o 7 proc. od naznaczonego bessą 2008 r. Tymczasem po dziewięciu miesiącach tego roku obroty akcjami na GPW przekroczyły już 329 mld zł. Jeśli w czwartym kwartale zobaczylibyśmy powtórkę z trzeciego, to obroty akcjami w 2010 r. doszłyby do blisko 434 mld zł (wzrost o 22 proc.). Byłoby to tylko 9 proc. mniej niż w rekordowym 2007 r., kiedy w szaleństwie poprzedniej hossy wartość obrotów skoczyła o 41 proc., do 477,5 mld zł. Obecny rok branża brokerska, która z reguły w znacznej części żyje z prowizji, może więc uważać za udany.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w tym roku obroty akcjami stymulowały dwie potężne oferty prywatyzacyjne (PZU i Tauron), a jednocześnie jednostkowe ceny akcji są wyraźnie wyższe (w połowie roku WIG był 30 proc. wyżej r/r). Gdyby oczyścić statystyki z tych faktów, aktywność inwestorów rok do roku byłaby już zapewne niższa. Nie jest to jednak zły prognostyk na przyszłość, gdyż rajd indeksów z 2009 r. nie jest zjawiskiem powszechnym i często powtarzalnym. Poza tym, nie tylko rośnie krajowy rynek kapitałowy, ale również wzrasta zainteresowanie akcjami notowanymi na GPW za granicą. Swoje biura chcą otwierać nad Wisłą kolejni światowi giganci, a polskie papiery znajdują się w portfelach coraz większej grupy podmiotów z zagranicy. Obroty i płynność powinny więc nadal rosnąć, czemu sprzyjają również takie inicjatywy, jak wprowadzenie krótkiej sprzedaży (GPW) czy reforma systemu depozytowo-rozliczeniowego (KDPW).

Trzeci kwartał potwierdza aktywność giełdowych graczy. 104,5 mld zł obrotów akcjami to wprawdzie nieco mniej, niż wynikałoby ze średniej z pierwszego półrocza, ale jak na okres wakacyjny to wynik bardzo dobry. Warto też podkreślić, że tylko jeden miesiąc był wyraźnie wzrostowy (wrzesień) i nie było wielkich ofert publicznych. Pierwsze miejsce w obrotach akcjami utrzymał DM Banku Handlowego, przez którego systemy przeszły walory warte 13,2 mld zł (12,6 proc.). Na drugim miejscu znalazł się ING Securities (11,9 proc.), a na kolejnym — Grupa UniCredit (9,9 proc.). Pierwsza trójka nie zmienia się, kiedy spojrzymy na trzy kwartały łącznie. Wtedy jednak rośnie przewaga lidera nad resztą stawki (DM BH ma 14,5 proc. rynku, a ING — 11 proc.). Choć numerem cztery od początku roku wciąż jest DM BZ WBK, to w minionym kwartale wyprzedziła go nieznacznie Ipopema Securities.

W porównaniu ze średnią z pierwszego półrocza największy procentowy skok biznesu w trzecim kwartale odnotował JP Morgan (685 proc.). Przez trzy miesiące handlował jednak akcjami wartymi zaledwie 86,8 mln zł. Z biur, które zanotowały przynajmniej 1-procentowy udział w rynku, szczególnie wyróżnia się UBS (1,6 mld zł, +184 proc.) oraz BESI (2,6 mld zł, +71 proc.). Mocno (powyżej 50 proc.) wzrosły również obroty nieco mniejszych graczy z GPW, m.in. BM BPS, HSBC, Noble Securities i DM Trigon oraz XTB DM, który zdobył właśnie dużego inwestora (fundusz Enterprise Investors).

W samym wrześniu handel akcjami na GPW miał wartość blisko 43 mld zł, czyli 45,4 proc. więcej niż w sierpniu. Za wrześniowymi wzrostami indeksów stali w dużej mierze zagraniczni inwestorzy, którzy napędzali obroty zdalnych członków GPW. Nałożył się na to również koniec sezonu urlopowego, co szczególnie było widać w Credit Suisse. Po załamaniu handlu w sierpniu, kiedy jego obroty spadły o 48 proc., do 0,84 mld zł, teraz skoczyły o blisko 300 proc., do prawie 3,4 mld zł (7,8 proc. rynku). Pod koniec roku wahania powinny być już mniejsze, bo broker już formalnie powinien rozpocząć działalność operacyjną w Polsce. Doceniamy więc wysiłek maklerów kolejnego dużego brokera — UniCredit CAIB. Jego obroty skoczyły we wrześniu o 69,4 proc. i przekroczyły barierę 2 mld zł, prawie wracając do wyniku z rekordowego na naszym rynku maja.

O ile w zeszłym miesiącu, podobnie jak od kilkunastu miesięcy, na rynku akcji instytucje najchętniej handlowały z DM BH (lider całego rynku, zobacz poniżej), o tyle na rynku kontraktów DM BOŚ utrzymał wieloletnią koszulkę lidera jedynie rzutem na taśmę (14,68 proc. rynku wobec 14,6 proc. DI BRE). To wynik wielomiesięcznego trendu, który może sprawić, że w tym miesiącu zobaczymy już zmianę pozycji tych dwóch biur na rynku futures.

329,2

mld zł Tyle wyniosły

obroty akcjami na GPW

w pierwszych dziewięciu

miesiącach tego roku.

104,5

mld zł Taką wartość miały obroty akcjami we wrześniu. To 45,4 proc. więcej niż przed miesiącem.

2,32

mln szt. Tyle kontraktów zmieniło właściciela we wrześniu. To 20 proc. więcej niż w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane