To BI or not to BI — oto jest pytanie

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Komentarz BPSC

KOMENTARZ

JAROSŁAW IWANEK

dyrektor ds. konsultingu i analiz BPSC

Gdzie szukać źródeł zysku, jak ograniczyć koszty i w jaki sposób pozyskiwać informacje ułatwiające podejmowanie strategicznych decyzji w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym? Na kolejnych spotkaniach Akademii „Pulsu Biznesu” wykazaliśmy, że aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, nie zawsze trzeba sięgać po systemy Business Intelligence.

Warto się bowiem zastanowić, czy w pełni wykorzystujemy działający w przedsiębiorstwie system ERP. W wielu przypadkach może się okazać wystarczający, zaspokajając potrzeby kontrolingowo-zarządcze firm.

To, jakich informacji potrzebują firmy, zależy od ich wielkości, branży, w której działają, stopnia skomplikowania organizacyjnego, a także odbiorców i dostawców. Są jednak równie ważne dane niezależne od rodzaju przedsiębiorstwa. To analizy finansowe, budżetowe, sprzedażowe, dotyczące zapasów i HR, a więc dziedziny, z którymi doskonale sobie radzi zaawansowany system ERP. Pozwala nie tylko na raportowanie z funkcją drill down, wykorzystywanie tabel przestawnych lub budowanie współczynników alertowych i raportów w każdej chwili. Umożliwia też prognozowanie sytuacji. Warto też wspomnieć o możliwości tworzenia zestawu informacji przygotowywanych dla konkretnego użytkownika.

Mogą one pochodzić także ze źródeł zewnętrznych i dotyczyć np. tendencji rynkowych, działań konkurencji lub innych informacji kształtujących popyt na produkty sprzedawane przez przedsiębiorstwo. Te funkcjonalnościspełniają potrzeby nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw, ale również prowadzących działalność na dużą skalę. Rolą ERP jest już nie tylko ewidencja danych, ale przede wszystkim możliwość ich wykorzystania do podejmowania decyzji zarówno zarządczych jak i strategicznych. Niezwykle często wykorzystanie systemu klasy ERP jest bardzo podstawowe. Natomiast dane ewidencjonowane w tych programach nierzadko można wykorzystać w symulacjach zdarzeń gospodarczych, budowaniu informacji o trendach, koniunkturze, możliwościach inwestycyjnych z bardzo precyzyjną symulacją wyników.

Często zdarza się również, że zarządy mają tak wysublimowane potrzeby informacyjne, iż dostępne funkcjonalności systemów ERP nie wystarczają. W takiej sytuacji niezbędne są narzędzia wyposażone w mechanizmy pozwalające analizować dane niezależnie od systemu ERP, wykorzystujące zaawansowane funkcje hurtowni danych. Użycie tak zaawansowanego narzędzia zawsze powinno być poprzedzone analizą, czy przedsiębiorstwo jest przygotowane do jego wykorzystania,a zwłaszcza czy została zdefiniowana polityka informacyjna dla zarządu i służb kontrolingowych. Stając przed wyborem „to BI or not to BI” należy więc wstępnie zmierzyć się z kilkoma zagadnieniami. Po pierwsze: sprecyzowanie potrzeb informacyjnych na każdym stanowisku użytkującym system, po drugie: sprawdzenie, czy funkcjonalność systemu ERP jest wystarczająca dla potrzeb kontrolingowo-zarządczych, po trzecie: decyzję o wdrożeniu systemu BI koniecznie trzeba poprzedzić zdefiniowaniem polityki informacyjnej dla zarządu i kadry kierowniczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane