To był fatalny miesiąc na GPW

Kamil Zatońśki
opublikowano: 28-02-2018, 22:00

W lutym WIG20 spadł o 8,8 proc., a zamiast window dressing inwestorzy urządzili sezonową wyprzedaż.

Miesiąc rozpoczął się od dynamicznej korekty, a zakończył wybiciem dołem z krótkiej konsolidacji głównego indeksu i spadkiem do poziom najniższego od sierpnia ubiegłego roku. Próżne okazały się nadzieje na odbicie kursów akcji małych i średnich spółek — mWIG40 spadł o 6 proc., sWIG80 o 2,9 proc. I na początku, i na końcu lutego impuls do wyprzedaży nadszedł zza oceanu, gdzie — jak oceniają inwestorzy — polityka pieniężna zmienia się na niekorzyść rynków szybciej, niż do niedawna zakładano. © Ⓟ

Niepewność i przereagowanie

1 Strach ma wielkie oczy czy rzeczywiście coś zmieni się w polityce Fedu pod nowym kierownictwem?

Inwestorzy dosyć mocno wystraszyli się zwiększonego prawdopodobieństwa przyspieszenia procesu zaostrzania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczoncyh. W mojej ocenie takie przyspieszenie jest możliwe, ponieważ Fed będzie patrzył na odczyty inflacyjne i próbował do nich dostosować swoją politykę, a dodatkowo rozluźnieniu uległa polityka fiskalna rządu.

2 W lutym długo wyczekiwana korekta była tyleż dynamiczna, co krótka. Jakiej koniunktury można się spodziewać w marcu na rynkach akcji?

Spodziewałbym się zwiększonej zmienności rynku, gwałtownych spadków i odbić, ale bez wyraźnie określonego kierunku. Czyli koniunktura raczej neutralna, z jednej strony wciąż dobre dane z gospodarki i pozytywne sygnały płynące z notowanych spółek, a z drugiej rosnąca niepewność inwestorów i przereagowanie po pojawieniu się negatywnych informacji.

3 Pierwsza część sezonu wyników w Polsce za nami, ale kulminacja dopiero przed nami. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim inwestorzy powinni zwracać uwagę na to, co faktycznie pokazują notowane firmy — jak wypadają prezentowane wyniki na tle danych historycznych i oczekiwań rynkowych oraz jaka jest jakość prezentowanych zysków, z czego one wynikają i na ile są powtarzalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatońśki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu