To był kolejny dosyć udany tydzień

Robert Kurowski
opublikowano: 23-04-2001, 00:00

To był kolejny dosyć udany tydzień

Krajowy rynek akcji udanie zakończył próbę przełamania krótkoterminowych stref oporu, czego rezultatem jest dotarcie indeksu WIG 20 do poziomu 1500 punktów. W związku z tym większego znaczenia nabierają teraz punkty zniesienia średnioterminowej tendencji spadkowej, z których pierwszy rynek akcji osiągnął już w ostatni piątek. Ponieważ wzrost indeksu wyniósł od wtorku około 8 proc., wiąże się to z chęcią dyskontowania zarobków i wahaniami tendencji w ciągu sesji.

Sprzyjające dotąd czynniki zewnętrzne w postaci spektakularnych wzrostów na giełdach amerykańskich pozwalają sądzić, że całkiem realny staje się atak na poziom 1600 punktów, gdzie, jak się wydaje, występują dość ważne bariery wzrostu. Przede wszystkim jest to strefa, w której znajduje się linia trendu spadkowego, zapoczątkowana w marcu ubiegłego roku. Ponadto jest to pułap 61,8 proc. zniesienia fali średnioterminowej luty-kwiecień ‘01, a na wykresie dziennym pojawia się średnia 100-sesyjna. Oznaczałoby to wzrost rynku o blisko 21 proc. od dna z 4 kwietnia bieżącego roku i byłoby dość solidną próbą zniwelowania strat długoterminowych i odwrócenia tej tendencji.

Pozytywny obraz rynku dopełniają zwyżkujące obroty, które po raz kolejny przekroczyły barierę 1 mld zł, i to mimo krótszego tygodnia handlu. Z narzędzi analizy technicznej warto zwrócić uwagę na szybki wzrost oscylatorów, przesądzających o zmianach krótkoterminowych. Ponadto, mimo pozytywnej oceny sytuacji, należy ostrożnie podchodzić do szacowania potencjału wzrostu w dłuższej perspektywie, głównie z uwagi na uzależnienie od koniunktury na świecie. Ewentualne powstrzymanie obecnej zwyżki powinno zaowocować spadkiem nie więcej niż do poziomu 1450-1400 punktów, co zapobiegłoby głębszej deprecjacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To był kolejny dosyć udany tydzień