To był najlepszy kwartał w tym roku

Jacek Kowalczyk
26-10-2009, 07:01

Gospodarka rośnie w tempie 1,2 proc. — wynika z ankiety "PB". A będzie 3,5 proc.?

Mamy komplet danych makro z trzeciego kwartału. Fajerwerków nie ma, ale konsekwentnie wychodzimy z kryzysu. Okazuje się, że idziemy scenariuszem, który jeszcze kilka miesięcy temu określany był jako optymistyczny. Choć koniec serii danych makro nie był imponujący. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, bezrobocie trzeci miesiąc z rzędu wzrosło. Na koniec września wyniosło 10,9 proc. — najwięcej od marcu ubiegłego roku. Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że zwalania sprzedaż detaliczna. Co prawda we wrześniu nadal była o 2,5 proc. wyższa niż przed rokiem, ale w porównaniu z sierpniem spadła o 0,7 proc.

W III kwartale ulgę poczuli przedsiębiorcy. Produkcja przemysłowa nadal spada, ale tylko nieznacznie — w tempie około 3 proc. rocznie. W poprzednich dwóch kwartałach spadki sięgały nawet 15 proc. To przełożyło się na wzrost właściwie wszystkich wskaźników pokazujących klimat prowadzenia biznesu.

— Jest też szansa na wzrost inwestycji, a prawie na pewno ich dynamika była wyższa niż w drugim kwartale, kiedy spadały o 3 proc. rok do roku — mówi Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH.

Więcej o ocenach minionego kwartału i oczekiwaniach analityków odnosnie bieżącego w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To był najlepszy kwartał w tym roku