To była bardzo dobra decyzja

Lesław Kretowicz
26-09-2002, 00:00

Przedsiębiorcy o wczorajszej redukcji stóp

Piotr Kaczmarek

prezes EFL

- Rada trochę mnie zaskoczyła. Nie spodziewałem się, że tak szybko zdecyduje się na obniżenie stóp. RPP docenia najwidoczniej założenia budżetowe i pozytywne sygnały płynące z polskiej gospodarki. Decyzję rady oceniam pozytywnie, bo niższe stopy powinny dobrze wpłynąć na wysokość inwestycji, a to z punktu widzenia firm leasingowych ma kluczowe znaczenie.

Waldemar Łoboda

dyrektor finansowy Relpolu

- Obniżki stóp procentowych przez RPP miałyby znaczenie, gdyby znajdowały odzwierciedlenie we wzrostach kursów akcji. Jednak ostatnio mamy do czynienia na GPW z huśtawką nastrojów, która nie ma nic wspólnego z decyzjami rady. Większość firm poprzez odpowiednie regulowanie stosunkiem zobowiązań i należności uniezależniła się od decyzji RPP. Dlatego przestają one mieć wpływ na kursy spółek.

Mariusz Adamiak

dyrektor departamentu inwestycji Pioneer Pekao IM

- Uważam, że obniżenie stóp procentowych to słuszna decyzja. Skala redukcji stóp w sam raz pasuje do sytuacji gospodarczej. Dane makro wskazują na delikatne ożywienie gospodarcze, choć jest ono jeszcze słabe, a jego trwałość niepewna. Sytuacja na międzynarodowych rynkach — w krajach Unii Europejskiej i USA — jest zaś trudna. W Polsce inflacja jest pod kontrolą. To wszystko dało realny pretekst do obniżki stóp procentowych. Nawet mimo eksperymentalnej polityki fiskalnej. Spodziewam się do końca roku jeszcze jednej obniżki o 50 pkt proc.

Wojciech Kaczorowski

rzecznik BIG BG

- 0,5 pkt proc. to zdecydowanie zbyt mała obniżka, by mogła się w widoczny sposób przełożyć na wysokość oprocentowania kredytów lub depozytów. Oczywiście część instytucji finansowych potraktuje ją jako okazję do ponownego przyjrzenia się swoim stopom, a nawet dokonania korekt. Podyktowane to jednak będzie nie tyle decyzją rady, co tym, co już wcześniej zrobiła konkurencja.

Przemysław Chabowski

prezes Morlin

- Powoli zaczynamy się coraz mniej ekscytować tym, co zrobi RPP. Rada, patrząc na wskaźniki ekonomiczne, postępuje bardzo rozsądnie obniżając stopy procentowe. Jednak to nie idzie w parze z kosztem uzyskania kredytu komercyjnego w bankach. Dopóki nie zostanie zmniejszone ryzyko gospodarcze dla banków, oprocentowanie pożyczek będzie wysokie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / To była bardzo dobra decyzja