To było ostatnie takie spowolnienie

  • Jacek Kowalczyk
12-08-2013, 10:34

Już po raz trzeci Polska (prawie na pewno) uniknęła recesji. Następnym razem pewnie nam się nie uda — ostrzegają ekonomiści.

Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres spowolnienia ma już definitywnie za sobą i od bieżącego kwartału zaczyna się okres powolnego, ale jednak ożywienia. Dziś można więc już powiedzieć, że nasza gospodarka niemal na pewno znowu uniknęła recesji. Z trzech okresów dekoniunktury, jakie dotknęły nas po przejściu z komunizmu do gospodarki wolnorynkowej, wszystkie zakończyły się dodatnimi dynamikami PKB. Za każdym razem byliśmy blisko zera, ale nigdy nie spadliśmy poniżej. Ani razu nie odnotowano technicznej recesji, czyli spadku PKB w ujęciu kwartał do kwartału przez dwa kwartały z rzędu.

— Znowu nam się udało. Dość słaby złoty, obniżki stóp procentowych i rozluźnienie rekomendacji KNF wobec banków — wszystko to sprawiło, że mimo recesji u naszych partnerów handlowych polska gospodarka cały czas się rozwijała — mówi Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej.

Warto mieć jednak świadomość, że spowolnienie, z którego właśnie wychodzimy, było prawdopodobnie ostatnią „nierecesją” w historii III RP. Według wielu ekonomistów, przy najbliższym kryzysie już raczej nie uda nam się uniknąć recesji.

— Polska gospodarka dojrzewa, odrabia stratę do gospodarek rozwiniętych. W takich warunkach jasne jest, że będzie rozwijać się coraz wolniej. W szczycie najbliższego ożywienia gospodarczego nie możemy już liczyć na 6-7 proc., jak w latach 2007-08, ani pewnie nawet na 4 proc., jak w latach 2010-11. Teraz będziemy rosnąć pewnie o około 3 proc. rocznie, a stąd już znacznie bliżej do recesji — mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Dynamika PKB w Polsce (r/r, w proc.)
Zobacz więcej

Dynamika PKB w Polsce (r/r, w proc.)

Cały artykuł w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji Premium>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / To było ostatnie takie spowolnienie