To kosztuje: Czynniki decydujące o cenie windykacji

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

1. Stopień przeterminowania należności

Za odzyskanie należności przeterminowanych do 2 lat prowizja wynosi zwykle do 15 proc. W przypadku należności przeterminowanych jeszcze bardziej wysokość prowizji rośnie proporcjonalnie do ryzyka operacyjnego i kosztów prawnych. Należy liczyć się także z tym, że dłużnik może mieć zaległości publicznoprawne, co oznacza, że najpierw musi oddać pieniądze podmiotom, korzystającymi z pierwszeństwa zaspokojenia

2. Kwota należności

Prowizje za odzyskanie należności do 100 tys. zł wynoszą średnio od 5 do 15 proc. W przypadku wyższych kwot negocjuje się je indywidualnie.

3. Sytuacja prawna dłużnika

Ma ona bardzo duży wpływ na złożoność procesu windykacyjnego, więc i na wysokość prowizji. Prowizje są wyższe w przypadku odzyskiwania należności od firm będących w stanie grożącym upadłością oraz takich wobec których toczą się liczne postępowania sądowe i egzekucyjne.

4. Branża, w której działa dłużnik

Branże, w których procesy reklamacyjne są złożone, w kontraktach zawierają różne klauzule np. zwrotu całości lub części towarów. W takich przypadkach windykacja należności jest bardziej złożona więc i droższa.

Zagrożenia często występują w budownictwie i branży odzieżowej. W budownictwie dość często występują złożone procesy odbioru usług i klauzule gwarancyjne, a poprawność wykonania usługi oceniana jest przez specjalistów i może być podawana w wątpliwość.

5. Udokumentowanie należności

Odzyskanie należności niewłaściwie udokumentowanej (brak dokumentu WZ), niezabezpieczonej odpowiednimi instrumentami prawnymi zwykle kosztuje więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane