To Krezus jest trzynastą perełką techniczną z GPW

Adrian Boczkowski, Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-11-2010, 00:00

Prezentujemy ostatnią spółkę z ankiety najciekawszych akcji z technicznego punktu widzenia

W piątek przedstawiliśmy 12 najciekawszych akcji, które wytypowali specjaliści od analizy technicznej. Poprosiliśmy ich, by wyszukali spółki, które rwą się do wybicia. Znaleźli ich 13. Jednej z nich zabrakło jednak w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu". Celowo, bo był to eksperyment. Poprosiliśmy czytelników, by tej trzynastej perełki technicznej poszukali sami, na stronach portalu pb. pl. Eksperyment się udał. Tekst "Trzynasta perełka techniczna na GPW" był w piątek najchętniej czytany w naszym serwisie internetowym.

W dwunastce, którą ujawniliśmy w piątkowym wydaniu "PB", znalazły się następujące spółki: Atrem, Azoty Tarnów, CP Energia, IDMSA, Kredyt Inkaso, MCI, Mieszko, PGF, Police, Redan, Synthos i Wawel. Tą trzynastą jest Krezus, spółka ze stajni Romana Karkosika. Wytypował ją Przemysław Smoliński, analityk techniczny w Domu Maklerskim PKO BP.

"Na początku września Krezus wybił się górą z wielomiesięcznego trójkąta i do tej pory kontynuuje wzrosty. Choć obecnie należy oczekiwać korekty po ostatnim ruchu, jednak w dłuższym terminie nadal sporo przemawia za kontynuacją wzrostów. Minimalny zasięg ruchu to okolice 2,15 zł, ale ich przełamanie otworzy drogę nawet do 3 zł" — argumentuje Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP.

Krezus to wehikuł inwestycyjny kontrolowany przez Romana Karkosika. Od 2007 r. jest pośrednio właścicielem kawiarni franczyzowych Costa Coffee oraz ma 50 proc. udziału w jubilerskiej Elizie (6 sklepów własnych i dwa partnerskie w województwie kujawsko-pomorskim oraz sprzedaż w internecie). W pierwszym półroczu trudno doszukać się sukcesów operacyjnych tych biznesów. Tymczasem pojawiła się niepewność, co z siecią Costa Coffee. Fundusz, do którego należy marka kawiarni, kupił bowiem konkurencyjną sieć Coffeeheaven. Wprawdzie Krezus mógłby rozwijać własną markę, ale nie widać u niego determinacji do działania w kawiarnianym biznesie.

Z planów otwierania 15-20 lokali rocznie i posiadania ich 100 do końca 2011 r. niewiele wyszło. Obecnie działa 13 kawiarni. Także jubilerska sieć, odkupiona od brata Romana Karkosika, nie odnosiła na razie specjalnych sukcesów. Wycena Krezusa, który korzysta z korzystnych rozwiązań podatkowych NFI, w dużej części zależy również od notowań akcji z jego portfela (są warte łącznie około 40 mln zł, podczas gdy na koniec I półrocza 2009 r. sam pakiet Midasa był wart 47 mln zł).

Obecnie główne składowe portfela inwestycyjnego to Protektor, Midas i Alchemia (kontroluje ją Roman Karkosik). Tu zdecydowanych ruchów kursów od lipca jednak nie było. Tymczasem Krezus jest wyceniany na GPW na ponad dwa razy więcej niż księgowa wartość aktywów netto (52 mln zł na koniec pół- rocza).

Ostatnie mocne wybicie kursu rozpoczęło się 29 października, gdy Krezus poinformował o zakupie za 20,1 mln zł bonu Midasa od Grażyny Karkosik (żona Romana Karkosika). Tymczasem na koniec II kwartału w kasie spółki było 0,1 mln zł i nie poinformowała ona o sprzedaży znacznych aktywów. Możliwe, że w raporcie z III kwartału, który poznamy 15 listopada, szykuje się niespodzianka. To gra pod wyniki Krezusa może kreślić sygnały techniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski, Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu