Czytasz dzięki

To może być najgorszy tydzień notowań ropy od kwietnia

opublikowano: 12-06-2020, 06:09

Cena ropy spada, bo inwestorzy obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem i wolniejszego niż oczekiwali tempa wychodzenia gospodarek z kryzysu spowodowanego przez pandemię. Kurs ropy prawdopodobnie spadnie w tym tygodniu pierwszy raz od końca kwietnia.

Ropa WTI taniała w czwartek na końcu sesji na NYMEX o 8,2 proc., a kurs ropy Brent spadał o 7,6 proc. w Londynie. W piątek rano inicjatywa nadal należy do podaży. Kurs ropy WTI spada o 1,7 proc. do 35,71 USD, a Brent tanieje o 1,6 proc. do 37,92 USD. W skali tygodnia oba rodzaje ropy są o ok. 12 proc. tańsze niż tydzień temu.

Notowania ropy WTI (niebieski) i Brent przez tydzień
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI (niebieski) i Brent przez tydzień

- Nastąpiło opóźnione cofnięcie na rynku ropy, bo ceny trochę oderwały się od fundamentów - powiedział Warren Patterson, szef ds. strategii na rynku towarowym w ING Bank w Singapurze. – Choć rynek przechodzi z nadpodaży do deficytu, to poziom zapasów nadal jest bardzo wysoki, a marże rafineryjne nadal bardzo niskie – dodał. „Podczas gdy rynek przechodzi od nadwyżki do deficytu, zapasy pozostają na wysokim poziomie, a marże rafineryjne są nadal bardzo niskie - dodał.

Z informacji przekazanych w środę przez amerykański Urząd Informacji o Energii (EIA) wynika, że zapasy ropy w USA wzrosły do 538,1 mln baryłek i są największe od 1982 roku, do kiedy sięgają porównywalne dane. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane