To musisz wiedzieć dziś rano 17 IX 2019

opublikowano: 17-09-2019, 07:51

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

1. Ropa WTI podrożała wczoraj o 15 proc. Reakcja rynku akcji nie mogła być inna, niż spadek – Wall Street zakończyła dzień pod kreską, choć skala spadku nie była duża. Marko Kolanovic, główny strateg JP Morgan przekonuje, że wzrost cen ropy nie zaszkodzi rynkowi akcji dopóki cena surowca nie dojdzie do 80-85 USD za baryłkę. O tym, że tak się nie stanie, przekonanych jest większość rodzimych analityków surowcowych.

2. Zawieruchy w ZM Kania ciąg dalszy. Urząd kontroli celno-skarbowej weźmie pod lupę rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania VAT w I półroczu 2019 r. Więcej…

3. Inwestor zainteresowany Idea Bankiem ostał się tylko jeden, ale zrobił przynajmniej krok do przodu, bo z „ograniczonego” due diligence przeszedł do „rozszerzonego”. Więcej… Bank opublikuje dziś raport za I półrocze.

4. Po latach tłustych przyszedł chudy rok, dlatego Skarbiec Holding proponuje zaledwie 0,5 zł dywidendy na akcję. „Zaledwie”, bo w poprzednich latach dywidenda wynosiła od 2,62 do 4,45 zł na akcję. Więcej…

5. Niemiecki fundusz chce, by Polski Bank Komórek Macierzystych wyemitował do niego akcje za 218,4 mln zł. Zwiększyłoby to jego udział do 57,8 proc. Więcej…

6. Poprawa koniunktury na globalnych rynkach nie będzie trwała, przewidują specjaliści Saxo Banku. Więcej…

7. Do Estonii biznesy przeniósł kontrowersyjny inwestor Mariusz Patrowicz. Na ten sam kierunek namawia Mateusz Tomczyk z firmy Independent Finance, który stworzył tam platformę crowdfundingową. Dlaczego właśnie tam?

8. W dekadę mieszkania w Polsce podrożały znacznie mniej niż w wielu innych krajach europejskich. Trudno więc mówić o szaleństwie, przekonują analitycy HRE Investment. Więcej…

9. Adam Torchała z Bankier.pl podsumował zyski blue chipów. Więcej…

10. W kalendarium spółek dziś wciąż wiele raportów za I półrocze 2019 r. (skończyło się prawie 80 dni temu), a także walne zgromadzenie PKO BP. W obszarze makro najciekawszy będzie odczyt niemieckiego indeksu ZEW (o godz. 11, oczekiwania to -37,8 pkt.). Kalendarium wydarzeń w spółkach sprawdź na Bankier.pl

Historia

107 lat temu w Warszawie urodziła się Irena Kwiatkowska, aktorka, gwiazda teatru, filmu i kabaretu; na trwałe wpisała się w pamięć widzów rolami w serialach "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", a także w filmach "Hallo szpicbródka", "Lata dwudzieste lata trzydzieste"; występowała w kabaretach Szpak, Dudek i telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów.

80 lat temu Związek Sowiecki dokonał napaści na Polskę. O godz. 4.20 oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę RP.

80 lat temu miała miejsce "Czarna niedziela" w Warszawie - najcięższe dotąd bombardowanie stolicy, które przyniosło m.in. pożar Zamku Królewskiego.

39 lat temu w Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych podjęli decyzję o utworzeniu jednego związku zawodowego pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Tego dnia również powołano Krajową Komisję Porozumiewawczą NSZZ "Solidarność" pod kierownictwem Lecha Wałęsy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu