To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 1 marca 2016

Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ
opublikowano: 01-03-2016, 07:36

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Ważne

Na poprawie nastrojów wokół surowców w marcu w największym stopniu skorzysta ropa, przewidują specjaliści ankietowani przez „PB”. Więcej...

Ze spółek i o spółkach

Alior, PZU - Oferta Raiffeisena wraca na rynek. Wiedeń ponownie bada możliwość sprzedaży polskiego biznesu i szuka sposobów pozbycia się franków z banku. To okazja dla Aliora i PZU. Więcej na pb.pl

JSW - Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniosła w czwartym kwartale 2015 roku 2,52 mld zł wobec 354,1 mln zł straty rok wcześniej. 

Polwax - Niski poziom kursu producenta parafin analitycy tłumaczą różnie. Ale podtrzymują wiarę w spółkę i jej dywidendy. Więcej...

Kopex - Trzy kolejne banki: Pekao, BZ WBK i Raiffeisen Bank Polska zmieniły warunki umów kredytowych z Kopeksem - poinformował Kopex w komunikacie. Wcześniej podobne decyzje podjęły PKO BP i ING Bank Śląski. 

Getin Noble, BOŚ - Agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowe ratingi Getin Noble Bank z "BB" do "BB-" oraz BOŚ Banku z "BB" do "B+". 

Dom Development - Mimo rekordowo dobrego roku deweloper nie zwalnia tempa. Na grunty wyda w tym roku 300 mln zł. Więcej na pb.pl

Cyfrowy Polsat - Spółka przejmuje częstotliwościowego Midasa i bierze na siebie jego zadłużenie, nie chce natomiast brać drogich częstotliwości. Więcej na pb.pl

Emperia Holding – W czwartym kwartale spółka wypracowała 592,8 mln zł przychodów i 11,1 mln zysku netto. 

Torpol - Tomasz Sweklej złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki Torpol. Rezygnacja została złożona z  powodów osobistych. 

Orlen - Trans Polonia zawarła z PKN Orlen umowę kupna 100 proc. akcji Orlen Transport za łączną cenę 84,5 mln zł - poinformowała Trans Polonia w komunikacie.

Trans Polonia, Orlen - Przedstawiciele zarządu i związków zawodowych PKN Orlen podpisali w poniedziałek porozumienie w sprawie podwyżek dla pracowników spółki w 2016 r. Uzgodniono podwyżki: obligatoryjną i uznaniową do płacy zasadniczej oraz wypłatę dwóch nagród. 

ZE PAK – Spółka prowadzi zgodnie z harmonogramem rozmowy z kredytodawcami w sprawie utrzymania finansowania dla bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów I, ale uzależnia inwestycję i jej dalsze finansowanie od rozwiązań systemowych, które zapewnią opłacalność ekonomiczną inwestycji. 

Tauron – Spółka wyemitowała obligacje o wartości 2,25 mld zł z terminem wykupu 29 grudnia 2020 r. Jednocześnie Tauron spłacił obligacje o tej samej wartości wyemitowane w 2011 roku. 

Mercor – Spółka podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na dofinansowanie projektu "Kompleksowe rozwiązania z zakresu biernej ochrony przeciwpożarowej budynków wraz z budową linii demonstracyjnej". Przyznana kwota dofinansowania wynosi 10,32 mln zł. 

Archicom - wrocławska spółka deweloperska, zaprezentuje szczegóły oferty publicznej. (10.00)

Comarch - W czwartym kwartale spółka wypracowała 403,6 mln zł przychodów i 42,2 mln zysku netto. Więcej…

Wielton - W czwartym kwartale spółka wypracowała 142,4 mln zł przychodów i 20,4 mln zysku netto. Więcej…

Inter Cars - W czwartym kwartale spółka wypracowała 1356,2 mln zł przychodów i 9,1 mln zysku netto. Więcej…

Amica - W czwartym kwartale spółka wypracowała 625,2 mln zł przychodów i 24,4 mln zysku netto. Więcej…

Kalendarium spółek

PGE - NWZA ws. zmian w składzie RN

ROBYG - NWZA ws. zmian do statutu, powołania nowych członków RN na bieżącą kadencję oraz przyjęcia programu nabywania akcji własnych spółki.

VIVID - NWZA ws. połączenia spółki BOTE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. ze spółką Vivid Games S.A.

KINOPOL - NWZA ws. zmiany w składzie RN

POLWAX - Publikacja raportu za 2015 rok

AWBUD - NWZA ws. zmian w składzie RN

VARIANT - zawieszenie obrotu akcjami spółki

Kalendarium makroekonomiczne

09:00  Polska: PMI Polska 

Okres: luty. Poprzednia wartość: 50,9 pkt.

09:55 Stopa bezrobocia (Niemcy)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 6,2%.

09:55 PMI dla przemysłu, fin. (Niemcy)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,3 pkt. Prognoza: 50,2 pkt.

10:00  Strefa Euro: PMI Manufacturing 

Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,3 pkt. Prognoza: 51,0 pkt.

10:30 PMI dla przemysłu (Wlk. Brytania)

Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,9 pkt. 

11:00  Strefa Euro: Stopa bezrobocia 

Okres: luty. Poprzednia wartość: 10,4%.

16:00 Wydatki na inwestycje budowlane (USA)

Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 0,1% mdm. Prognoza: 0,5% mdm.

16:00  Stany Zjednoczone: ISM przemysł 

Okres: luty. Poprzednia wartość: 48,2 pkt. Prognoza: 48,8 pkt.

Na rynkach

Polska: GPW pełna raportów "last minute". Kopex w tarapatach

USA: Spadki na zamknięcie lutego

 

Świat: Giełdowe tango w Wielkim Poście 

Polska i świat

Dziś (godz.12.00) zbiera się rząd. Ministrowie zajmą się między innymi zmianami w Kodeksie Pracy. Chodzi o wzmocnienie ochrony praw pracowniczych i zapobieganie nielegalnemu wykonywaniu pracy. Projekt przewiduje, że umowa z zatrudnionym musi być zawarta przed dopuszczeniem go do pracy, a nie jak dotychczas - w dniu rozpoczęcia. 

Od dzisiaj zwaloryzowane zostają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe. Z powodu jednak deflacji, waloryzacja będzie niewielka i przeciętna emerytura może wzrosnąć zaledwie o 4 złote. Świadczenia zwaloryzowane zostają o 0,24 procent. Uzupełnieniem tegorocznej bardzo niskiej waloryzacji emerytur i rent mają być jednorazowe świadczenia. Otrzymają je osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 2 tysięcy złotych..

Od dzisiaj korespondencję sądową będzie doręczać Poczta Polska. Przez ostatnie dwa lata robiły to prywatne firmy. Szacuje się, że w ciągu trzyletniego kontraktu Poczta Polska doręczy ponad 170 milionów listów. Nie trzeba już będzie odbierać korespondencji sądowej ze sklepów - mówi rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

1 marca po raz szósty obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7. przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś /wtorek, 1 marca, g.10.00/ wnioskiem o delegalizację skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec. W Karlsruhe rozpoczyna się trzydniowa rozprawa. 

Minister Witold Waszczykowski spotka się dziś przed południem z najbliższymi współpracownikami papieża Franciszka. Szef dyplomacji jest pierwszym członkiem rządu PiS, który składa wizytę w Watykanie.

Szef Rady Europejskiej z kilkudniową wizytą w krajach, które leżą na tak zwanym bałkańskim szlaku migracyjnym. Donald Tusk odwiedzi dziś Austrię i Słowenię, a do czwartku także Chorwację, Macedonię i Grecję. Uchodźcy i imigranci z Afryki, oraz Bliskiego Wschodu próbują przedostać się przez te państwa dalej do Europy. 

Na Białorusi dziś (1 marca) zostaną otwarte pierwsze polskie centra wizowe. Dzięki temu mogą zmniejszyć się kolejki po wizy przed polskimi konsulatami w tym kraju.

Historia

1382 – W Paryżu wybuchło powstanie wywołane podniesieniem podatków.

1780 – Pensylwania, jako pierwszy stan amerykański, zniosła niewolnictwo.

1933 – Otwarto magistralę węglową łączącą port w Gdyni ze Śląskiem.  

1937 – Uruchomiono II program Polskiego Radia.

1995 – Powstał portal internetowy Yahoo! 

2006 – Anglojęzyczna Wikipedia osiągnęła milion haseł.

Dni i święta

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl, KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 1 marca 2016