To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 1 XII

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 01-12-2015, 07:48

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Wiadomości ze spółek

Analiza - Fortuny znikąd, czyli „raje dla spekulantów” na GPW. Więcej…

Czerwona Torebka - Popularny serwis e-commerce wydzierżawił swoje srebra rodowe grupie nieznanych inwestorów. Toksyczny ciężar zostawił dla siebie. Więcej na pb.pl

Analiza - Z ponad 400 krajowych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż 61 zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Ich łączne zadłużenie sięga niemal 9 mln zł – wynika ze statystyk KRD. Więcej na pb.pl

Ciech - Analitycy DM mBanku, w raporcie z 24 listopada, podnieśli cenę docelową jednej akcji Ciechu do 81,3 zł z 46,9 zł, a rekomendację do "trzymaj" z "redukuj". Więcej…

Enter Air - Analitycy Ipopemy wyceniają spółkę Enter Air na 366 mln zł według modelu DCF oraz na 406 mln zł według wyceny porównawczej. Eksperci prognozują, że w 2016 roku przychody czarterowej linii lotniczej mogą wzrosnąć o 9 proc., a zysk netto o 60 proc. Więcej…

Zortax, Omni3D - Polscy producenci tzw. drukarek przestrzennych poszukają finansowania na GPW. Do debiutu na parkiecie przygotowuje się najbardziej znana polska spółka tej branży - Zortrax. Najpóźniej w 2017 r. na GPW ma się pojawić poznańska spółka Omni3D. Więcej…

Regulacje - Małym i średnim firmom ma być łatwiej uzyskiwać dostęp do finansowania, natomiast inwestorzy mają mieć lepszy dostęp do informacji - to założenia przedstawionych w poniedziałek przez KE propozycji w sprawie zmian zasad dotyczących prospektów emisyjnych. Więcej…

Ceramika Nowa Gala - Spółka spodziewa się w 2016 r. w dalszym ciągu presji cenowej na rynku, ale liczy, że utrzyma się wzrost wolumenów sprzedaży. Szacuje, że przyszłoroczne oszczędności z tytułu zakupu gazu wyniosą 5 mln zł. Podtrzymuje, że będzie chciała podzielić się z akcjonariuszami tegorocznym zyskiem. Więcej…

Kalendarium spółek

CTE - Rozpoczęcie przyjmowania zapisów i wpłat na akcje serii D od inwestorów.

BIOMEDLUB - NWZA ws. wyrażenia zgody na ustanowienie zastawów rejestrowych oraz wyboru członka RN.

IMS - NWZA ws. ustalenia wynagrodzenia członka RN pełniącego funkcję sekretarza RN, upoważnienia zarządu do zakończenia nabywania akcji własnych na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego uchwałą Nr 9 NWZ z 17 lutego 2014, upoważnienia zarządu do nabywania akcji własnych na podstawie i w granicach upoważnienia udzielonego przez WZ oraz określenia środków na sfinansowanie nabycia akcji własnych.

BLIRT - NWZA ws. emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, upoważnienia dla organów spółki oraz zmiany statutu.

ATLANTIS - NWZA ws. podziału spółek FON SA, ELKOP SA, INVESTMENT FRIENDS CAPITAL SA, ATLANTIS SA, RESBUD SA, INVESTMENT FRIENDS SA poprzez przeniesienie części majątków na spółkę IFERIA SA (podział przez wydzielenie).

Więcej w kalendarium Bankier.pl

Kalendarium makroekonomiczne

09:00  Polska: PMI Polska

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 52, pkt.

09:55 PMI dla przemysłu (Niemcy)

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 52,1 pkt. Prognoza: 52,6 pkt.

09:55 Stopa bezrobocia (Niemcy)

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 6,4%. Prognoza: 6,4%.

10:00 Wystapienie publiczne szefa Banku Anglii

 

10:00  Strefa Euro: PMI Manufacturing

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 52,3 pkt. Prognoza: 52,8 pkt.

10:30 PMI dla przemysłu (Wlk. Brytania)

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 55,5 pkt. Prognoza: 54,0 pkt.

11:00  Strefa Euro: Stopa bezrobocia

Okres: październik. Poprzednia wartość: 10,8%. Prognoza: 10,8%.

16:00  Stany Zjednoczone: ISM przemysł

Okres: listopad. Poprzednia wartość: 50,1 pkt. Prognoza: 50,4 pkt.

Na rynkach

Polska: WIG20 pogłębił minima. PZU po splicie

USA: Wall Street wyczekuje na dane

Surowce: Jesienna depresja na rynkach surowcowych

Polska i świat

Drugi dzień szczytu klimatycznego w Le Bourget pod Paryżem. Wczoraj światowi przywódcy, w tym polska premier Beata Szydło, wzywali do solidarności. Teraz do pracy wkraczają negocjatorzy 195 państw uczestniczących w szczycie, którzy spróbują ustalić szczegóły nowego porozumienia.

Zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego, działania Rosji oraz sytuacja w Afganistanie. Takie są najważniejsze tematy rozpoczynającego się dzisiaj w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. W dwudniowych rozmowach Polskę reprezentował będzie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Dziś konsultacje Brukseli z Moskwą w sprawie unijno-ukraińskiej umowy o wolnym handlu. Ma ona wejść w życie w styczniu, ale Rosja grozi działaniami odwetowymi. Rozmowy w belgijskiej stolicy (początek o 11.00) to ostatnia szansa to porozumienie. Uczestniczą w nich: unijna komisarz do spraw handlu, rosyjski minister do spraw rozwoju gospodarczego i ukraiński minister spraw zagranicznych.

Prezydent zaprosił szefów klubów parlamentarnych na konsultacje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Rozpoczną się one dziś o 15.

Dziś (g.12.00) zbiera się rząd. Ministrowie zapoznają się między innymi z harmonogramem prac nad wdrażaniem programu 500 plus. Chodzi o zapowiadane w czasie kampanii i podtrzymane w czasie expose wypłacanie 500-złotowego dodatku na drugie i kolejne dziecko. W rodzinach o niskich dochodach, pieniądze przysługiwałyby już od pierwszego dziecka.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł przedstawi dziś (godz 16.00) kierunki działań na najbliższe 4 lata.

Deloitte zaprezentuje wyniki badania dotyczącego technologii mobilnych w części dotyczącej Polski. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania Deloitte Global Mobile Consumer Survey w części dotyczącej Polski. (10.00)

Historia

1948 – Założono Ludowy Bank Chin

1959 – W Waszyngtonie podpisano Traktat Antarktyczny

2009 – W krajach Unii Europejskiej weszły w życie postanowienia Traktatu lizbońskiego.

Dni i święta

 

Światowy Dzień Walki z AIDS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu