To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 11 stycznia 2016 r.

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 11-01-2016, 07:41

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Wiadomości ze spółek

Deweloperzy - To był bardzo dobry rok dla deweloperów. Większość z nich pobiła rekord sprzedaży mieszkań. Więcej na pb.pl

Empik - Zakupem wycenianej na 0,8-1 mld zł sieci sklepów są zainteresowane fundusze, za którymi stoją Maciej Dyjas i Khai Tan, byli menedżerowie EMPiK-u i Eastbridge. Więcej na pb.pl

Epigon - Morpol nabył w wyniku wezwania łącznie 3.719.257 akcji notowanej na rynku NewConnect spółki Epigon - podał pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski mBanku. 

Duon - Fortum Holding wzywa do sprzedaży wszystkich akcji Duonu po 3,85 zł za sztukę - poinformował pośredniczący w wezwaniu Pekao IB. Zapisy przyjmowane będą w dniach 28 stycznia - 26 lutego 2016 roku, a przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 2 marca. 

Mabion - Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał zgodę na wytwarzania produktu leczniczego przez Mabion w nowym zakładzie produkcyjnym spółki zlokalizowanym w Konstantynowie Łódzkim. 

Kruk - Nakłady inwestycyjne Kruka na zakup portfeli wierzytelności w Polsce i za granicą wyniosły w czwartym kwartale 2015 roku 198 mln zł. Wartość nominalna wierzytelności nabytych przez grupę w tym okresie wyniosła 2,02 mld zł. 

Inter Cars – spółka podała comiesięczną informację na temat przychodów ze sprzedaży. 

Paged – spółka poinformowała, że Yawal zmniejszył stan posiadanie jej akcji do mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na WZA. 

Kalendarium spółek

ABPL - Wypłata dywidendy 0,70 zł na akcję

BPC - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego, pozbawienia akcjonariuszy prawa poboru akcji oraz zmiany statutu.

GOTFI - NWZA ws. powołania nowego członka RN oraz zatwierdzenia zmian treści statutu.

REMAK - NWZA ws. zmiany statutu

TROPHYRES - WZA

LEONIDAS - NWZA ws. odwołania członka RN oraz powołania członka RN

M4B - NWZA ws. wykorzystania kapitału zapasowego i kapitału rezerwowego, obniżenia kapitału zakładowego, podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii E z wyłączeniem prawa poboru oraz zmian statutu.

Kalendarium makroekonomiczne

W strefie euro zostanie podany wskaźnik zaufania inwestorów przez Sentix na I (10.30)

Na rynkach

Chiny: Akcje nadal tanieją

USA: Słaba końcówka sesji na Wall Street

Polska i świat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa ambasadora Niemiec. Za "antypolskie" wypowiedzi polityków. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski ma rozmawiać z Rolfem Nikelem przed południem w Warszawie.

Jeśli chcemy rozliczyć się z fiskusem z dochodów za 2015 rok za pośrednictwem zakładu pracy - dziś mamy ostatnią szansę. Choć czas na złożenie w urzędzie skarbowym PIT-u z rozliczeniem za 2015 rok mamy do końca kwietnia, część pracowników już teraz może mieć ten obowiązek z głowy.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wezmą udział w konferencji poświęconej powołaniu międzyresortowej Rady ds. Innowacyjności. (9.30)

Księżniczka Cristina, siostra hiszpańskiego monarchy Filipa VI, zasiądzie dzisiaj na ławie oskarżonych. W Palma de Mallorca, stolicy Balearów, rozpoczyna się proces przeciwko jej mężowi, Iniakiemu Urdangarinowi. Postawiono mu zarzuty przestępstw podatkowych i zdefraudowania funduszy publicznych. Sąd uznał, że księżniczka jest współwinna wykroczeń męża. 

Po prawie 2 tygodniach świętowania Rosjanie wracają dziś do pracy. Jak przewidują eksperci, początek nowego roku nie będzie korzystny dla portfeli przeciętnych obywateli. Po przerwie świątecznej mają wzrosnąć ceny podstawowych produktów spożywczych. Wielu artykułów nie będzie już w sklepach. Głównie chodzi o dostawy mięsa, ryb, warzyw i owoców z Turcji. Moskwa zamroziła kontakty handlowe z Ankarą po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca przez tureckie myśliwce. 

 

Historia

1569 – w Londynie odbyło się losowanie nagród pierwszej loterii państwowej

1924 – Sejm RP przyjął ustawę o naprawie skarbu państwa i reformie waluty

1949 – zlikwidowano Ministerstwo Ziem Odzyskanych

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu