To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 13 stycznia 2016 r.

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 13-01-2016, 07:47

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Wiadomości ze spółek

CD Projekt, CI Games – trwa  pierwszy półfinał Mistrza GPW, w którym mierzą się dwaj producenci gier. Więcej…

LPP – spółka otworzy w lutym w Gdańsku pierwszy sklep nowej marki Tallinder. Prace nad nowym brandem trwały półtora roku. Według zapowiedzi LPP, nowa marka z segmentu premium ma być adresowana do zamożniejszych i bardziej wymagających klientów, dedykowana osobom powyżej 30 roku życia. 

Hawe - Ewentualne dalsze umocnienie papierów Hawe najlepiej wykorzystać do zamknięcia pozycji na akcjach spółki, podpowiada analiza techniczna. Więcej...

Sąd zmienił sposób zabezpieczenia majątku Spółki, w ten sposób, że odwołał tymczasowego nadzorcę sądowego i w jego miejsce ustanowił zarządcę przymusowego.

Magna, Imagis - Fundusz chce naładować spółkę gotówką, żeby oddała długi. Kierunek wyznacza eMapa. Więcej...

DT Partners - Kolejna próba odwołania Michała Handzlika okazała się udana. Nowym szefem spółki został Mariusz Kłoska. Więcej...

NWR – spółka wyprodukowała 2,3 mln ton węgla (ogółem) w IV kw. tego roku, zaś jego sprzedaż wyniosła 2,59 mln ton (w tym 1,09 mln t węgla koksującego i 1,5 mln t węgla energetycznego). 

Bloober Team - gra Layers of Fear w wersji na PlayStation 4 przeszła pomyślnie proces certyfikacji Sony Computer Entertainment America. 

Getin Noble - bank do 18 lutego wpłaci składkę w wysokości 134,1 mln zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Bank podał, że suma dodatkowych obciążeń banku od początku 2015 roku może wynieść 301,8 mln zł. 

Grupa Azoty - Analitycy DM mBanku w raporcie z 5 stycznia rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Grupy Azoty od "trzymaj" z ceną docelową akcji 91,8 zł. Więcej…

Deweloperzy - przedstawiamy liczbę sprzedanych mieszkań przez spółki deweloperskie w IV kwartale 2015 r. oraz w całym 2015 r., wraz z porównaniem do analogicznych okresów roku poprzedniego. Więcej…

Comarch - W przetargu na utrzymanie i rozwój systemów aplikacyjnych OFSA najtańszą ofertę złożył Comarch. Opiewa ona na 22,1 mln zł. W przetargu tym oferty złożyło łącznie sześciu wykonawców, a wśród nich m.in. Asseco, Qumak i konsorcjum Sygnity. 

Kalendarium spółek

KOGENERA - NWZA ws. ustalenia nowej liczby członków RN oraz zmiany w składzie RN

SARE - Początek budowy księgi popytu na akcje serii C

TELL - Początek notowań spółki TELL (TEL) pod nazwą OEX (OEX), w związku ze zmianą firmy.

SYNEKTIK - NWZA ws. przyjęcia i zatwierdzenia Programu Motywacyjnego na lata 2016-2020, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii F z jednoczesnym pozbawieniem prawa poboru, emisji warrantów subskrypcyjnych serii AF, BF, CF z jednoczesnym pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

 

Kalendarium makroekonomiczne

11:00  Strefa Euro: Produkcja przemysłowa r/r Okres: listopad. Poprzednia wartość: 1,9%. Prognoza: 1,3%.

11:00  Strefa Euro: Produkcja przemysłowa m/m Okres: listopad. Poprzednia wartość: 0,6%. Prognoza: -0,3%.

12:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB, Sabine Lautenschläger.

13:45 Wystąpienie Erica Rosengrena, szefa Fed z Bostonu.

19:00 Wystąpienie Charlesa Evansa, szefa Fed z Chicago.

20:00 Publikacja Beżowej Księgi.

Na rynkach

USA: Wall Street na plusie

 

Polska i świat

W Senacie dzisiaj wybór i zaprzysiężenie trzech członków Rady Polityki Pieniężnej. Kandydatami Senatu do RPP są: zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość - członek zarządu NBP Eugeniusz Gatnar, były minister i były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki oraz doktor Marek Chrzanowski z SGH. PO zgłosiła doktora habilitowanego Marka Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wszyscy uzyskali pozytywną opinię senackiej komisji finansów publicznych.

Komisja Europejska przeprowadzi dziś dyskusję na temat sytuacji w Polsce (początek ok.11:00-11:30). Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawy medialnej. Według urzędników w Brukseli, mało prawdopodobne jest, by Komisja rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce dotyczącą zagrożenia dla praworządności, czyli raczej nie obejmie naszego kraju specjalnym nadzorem.

Narodowy Bank Polski oraz Bank Światowy zaprezentują raport Banku Światowego Global Economic Prospects. Raport przedstawia stan światowej gospodarki i perspektywy jej rozwoju w najbliższych latach. (11.00)

W południe Sejm zbierze się na trzydniowym posiedzeniu. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, rozpocznie się ono od pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy Prawo o prokuraturze. Projekt PiS przewiduje powrót do połączenia stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Posłowie będą też kontynuować pracę nad trzema poselskimi projektami dotyczącymi jednorazowego dodatku pieniężnego dla niektórych emerytów i rencistów oraz osób pobierających świadczenia przedemerytalne. Dodatek w wysokości od 100 do 350 złotych w zależności od wysokości pobieranego świadczenia miałby być wypłacony przy tegorocznej waloryzacji wszystkim, których emerytury lub renty wynoszą do 2 tysięcy złotych.

Porządek dzisiejszych obrad może być poszerzony o sprawozdanie komisji o projekcie nowelizacji ustawy o Policji. Projekt posłów PiS dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o pobieraniu billingów i kontroli operacyjnej polegającej między innymi na podsłuchu, podglądzie oraz kontroli korespondencji i przesyłek.

Dziś inauguracja nowego połączenia Polskich Linii Lotniczych LOT - Warszawa-Tokio. Loty będą się odbywały trzy razy w tygodniu. To piąte długie połączenie w siatce LOT - nasz narodowy przewoźnik lata też do Chicago, Nowego Jorku, Toronto i Pekinu.

Do gigantycznej kwoty półtora miliarda dolarów wzrosła główna wygrana w dzisiejszym losowaniu amerykańskiej loterii Powerball. Losy kupują nie tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale również obcokrajowcy - zarówno osobiście, jak i przez internet.

Historia

1910 – odbyła się pierwsza publiczna transmisja radiowa (z nowojorskiej Metropolitan Opera House).

1945 – Krajowa Rada Narodowa wydała dekret o wycofaniu z obiegu rubla radzieckiego.

2009 – w stolicy Łotwy Rydze doszło do antyrządowych zamieszek wywołanych kryzysem ekonomicznym.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 13 stycznia 2016 r.