To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 13 X

opublikowano: 13-10-2015, 08:17

Najważniejsze informacje dla inwestorów.

Wiadomości ze spółek

MCI - Do portfela funduszu trafił szwedzki iZettle, oferujący terminale mikro- i małym firmom. MCI szuka kolejnych spółek technologicznych Więcej...

Polwax - Akcje ubiegłorocznego debiutanta tanieją, bo konkurencja mocno daje się we znaki. Analitycy traktują problem jako przejściowy Więcej...

GPW - Krajowa agencja ratingowa może przejść do historii, zanim zacznie ją tworzyć. GPW szuka wsparcia w bankach, ale rozważa też sprzedaż tego biznesu. Więcej...

Bank BPH SA pożyczył od GE Capital Swiss Funding AG 150 mln franków szwajcarskich na okres jednego roku. Pieniądze pójdą na spłatę pożyczki zaciągniętej 5 lat temu. Więcej…

Alior Bank SA poinformował o zwiększeniu przez PZU SA udziałów w spółce z 0,038% do 10,002%.  Więcej…

Alumetal S.A. przyspieszył termin publikacji sprawozdania finansowego za trzeci kwartał z 16 na 4 listopada. Więcej…

Polimex Mostostal SA – scalenie akcji w stosunku 50:1

InPost - debiut akcji spółki na GPW

Wczoraj na rynkach

Polska:  „Spadkowy poniedziałek na GPW”

USA: Fed znów gra z rynkiem

Kalendarium makroekonomiczne

Podaż pieniądza M2 (Chiny) Okres: wrzesień. Poprzednia wartość:13,3% rdr.

Nowe kredyty (Chiny) Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 809,6 mld CNY.

Bilans handlowy (Chiny) Okres: wrzesień. Poprzednia wartość:60,2 mld USD.

10:30  Wielka Brytania: Inflacja r/r Okres: wrzesień. Poprzednia wartość:0,2% mdm i 0,0% rdr.

11:00  Niemcy: Indeks ZEW Okres: październik. Poprzednia wartość: 12,1 pkt

W Polsce i na świecie

W Rudzie Śląskiej odbędzie się manifestacja związkowców. W proteście wezmą udział górnicy, związkowcy, ale i społeczność lokalna - zapowiada Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. "Brzeszcze miały mieć inwestora w postaci Tauronu, nie mają tego inwestora, Makoszowy miały mieć inwestora w postaci Węglokoksu, nie mają tego inwestora" - wyliczał Dominik Kolorz.

Rozwój żeglugi, założenia ordynacji podatkowa oraz sieć drogowa to główne tematy, którymi zajmie się we wtorek rada ministrów (początek o 12:00). Rząd spotyka się na wyjazdowym posiedzeniu w Szczecinie. Ministrowie wysłuchają między innymi informacji ministra skarbu państwa o koncepcji rozwoju branży promowej.

Siedem tysięcy żołnierzy, siedemset czołgów i wozów bojowych oraz goście z zagranicy. Na poligonie w Orzyszu rozpoczynają się wojskowe ćwiczenia DRAGON 15. Scenariusz ćwiczeń zakłada wybuch międzynarodowego kryzysu na tle konfliktu o złoża surowców naturalnych. Starania dyplomatyczne nie przyniosą efektów - dojdzie do działań zbrojnych. Zadaniem ćwiczących żołnierzy będzie odparcie agresji przeciwnika, a później kontratak.

Początek trzydniowej wizyty króla Belgów Filipa i królowej Matyldy w Polsce. Para królewska spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z marszałkami: Sejmu i Senatu.

Poznamy raport na temat okoliczności zestrzelenia malezyjskiego samolotu w ubiegłym roku nad wschodnią Ukrainą (ok 14.00) Zginęło wtedy 298 osób, w większości Holendrzy. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Raport ma ogłosić w Hadze holenderski urząd do spraw bezpieczeństwa.

Unia Europejska zawiesi sankcje wobec Białorusi. Oficjalnej decyzji należy się spodziewać jeszcze w tym miesiącu. Natomiast już wczoraj ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu wstępnie i nieformalnie poparli stanowisko unijnych ambasadorów.

Historia

1792 – wmurowano kamień węgielny pod budowę Białego Domu w Waszyngtonie

1884 – Ustanowiono południk  zerowy w Greenwich

1914 – Amerykanin Garret A. Morgan opatentował maskę przeciwgazową

2009 - wybuchła tzw. afera hazardowa. Premier Donald Tusk odwołał trzech ministrów i szefa CBA

 

 

 

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane