To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 16 XII 2016

opublikowano: 16-12-2016, 08:25

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Złoty mocno traci do amerykańskiej waluty, ale to jeszcze nie problem. Ważniejsze jest to, na jak długo kapitał odpłynie z rynków wschodzących. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Pierwszy w najnowszej historii epizod deflacyjny polska gospodarka ma już za sobą. Teraz musimy przygotować się na powrót inflacji, która na początku 2017 r. może mocno dać o sobie znać. Więcej na Bankier.pl

Ze spółek i o spółkach

Kruk. Windykator intensywnie szuka firm do przejęcia w Hiszpanii. Rozgląda się po Niemczech, gdzie chce wejść w długi e-commerce. Na nowe rynki ruszy w 2018 r. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Alior Bank. Zarząd uzgodnił ze związkami zawodowymi szczegóły procesu zwolnień grupowych, do których dojdzie w 2017 r. Więcej…

PKN Orlen. Grupa przedstawiła strategię na lata 2017-2021. Więcej…

iAlbatros Group. W spółce doszło do zmiany prezesa i wiceprezesa. Więcej…

Sygnity. Spółka zamierza wystąpić w najbliższych tygodniach z roszczeniem o maksymalnej wartości 37 mln zł względem podwykonawcy, z którym współpracuje w związku z wieloletnim projektem w administracji publicznej. Więcej…

Getin Holding. Spółka sprzedała za 26,5 mln zł 1,46 proc. akcji Idea Banku. Udział zmniejszył się tym samym z 55,9 do 54,43 proc. Więcej…

mBank. Bank otrzymał od KNF dodatkowe wymogi kapitałowe w celu zabezpieczenia ryzyka związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych Więcej…

Igoria Trade. Zbliżeniowa, z chipem i dostępem do 8-10 rachunków walutowych. Tak będzie wyglądała pierwsza w kraju karta płatnicza, której wydawcą nie jest bank. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Alma. Sąd zdecydował, że spółka, która zamyka sklepy i nie płaci pracownikom, może rozpocząć sanację. Kurs wystrzelił. Więcej…

Forte. Zarząd Forte poinformował w komunikacie, że w dniach do 12 do 15 grudnia akcjonariusze spółki nie złożyli zleceń sprzedaży akcji w ramach zaproszenia do ich zbycia. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – Fedowski wysysacz zassał GPW

USA – Wzrost na giełdach, dolar najmocniejszy od 13 lat

Kalendarium

GPW

IALB Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80.

PBG Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG80.

MOSTALWAR  Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80.

06MAGNA NWZA ws. zmiany wynagrodzenia członków RN oraz zmian w składzie RN.

CFI Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG80.

DEBICA Wypłata dywidendy 2,86 zł na akcję.

HELIO ZWZA ws. m.in. sposobu podziału zysku netto za rok obrotowy 2015/2016.

POLNORD Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu mWIG40, wchodząc jednocześnie w skład indeksu sWIG80.

PRAIRIE Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG80.

SKOTAN Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80.

COLIAN Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80.

GETINOBLE Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu mWIG40.

SYGNITY Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2015/2016.

Polska

14:00 Polska: Przeciętne wynagrodzenie (r/r) Okres: listopad. Poprzednia wartość: 3,6%. Prognoza: 3,9%.

14:00 Polska: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (r/r) Okres: listopad. Poprzednia wartość: 3,1%. Prognoza: 3%.

Świat

11:00 Strefa Euro: HICP r/r Okres: listopad. Poprzednia wartość: 0,5%. Prognoza: 0,6%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

11:00 Strefa Euro: Saldo bilansu handlowego Okres: październik. Poprzednia wartość: 24,9 mld EUR.

14:30 Stany Zjednoczone: Rozpoczęte budowy domów Okres: listopad. Poprzednia wartość: 1323 tys. Prognoza: 1235 tys.

14:30 Stany Zjednoczone: Pozwolenia na budowę domów Okres: listopad. Poprzednia wartość: 1260 tys. Prognoza: 1237 tys.

Historia

100 lat temu w Moskwie urodził się Edward Dziewoński, aktor, reżyser, założyciel literacko-satyrycznego kabaretu "Dudek". Jego najsłynniejszą rolą filmową był Dzidziuś w "Eroice" Andrzeja Munka (zmarł 17 sierpnia 2002 roku).

94 lata temu podczas zwiedzania wystawy w warszawskiej Zachęcie zastrzelony został prezydent RP Gabriel Narutowicz. Zamachowcem okazał się Eligiusz Niewiadomski, malarz, krytyk sztuki, związany ideowo z Narodową Demokracją.

94 lata temu powołano rząd gen. Władysława Sikorskiego.

50 lat temu w Nowym Jorku ONZ uchwaliła Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, które określają prawa i wolności człowieka.

35 lat temu w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło dziewięciu górników, wielu zostało rannych.

25 lat temu w Brukseli podpisany został Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi.

19 lat temu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali Protokoły Akcesyjne dla Polski, Czech i Węgier. W 1998 r. protokoły te stanowiły przedmiot ratyfikacji w 16 krajach Sojuszu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane