To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 17 stycznia 2017

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-01-2017, 07:43

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne 

  • RPP porzuciła Taylora. Do jesieni 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej przy ustalaniu stóp procentowych mniej lub bardziej świadomie kierowała się tzw. regułą Taylora. Potem na nasze szczęście ją porzuciła. Ale wraz z powrotem inflacji powstaje pytanie, czy nie powinna. Więcej…
  • Trwają półfinały Mistrza GPW 2016 r. Auto Partner rywalizuje z JSW, a KGHM z CD Projektem. Głosuj…

Ze spółek i o spółkach

Wawel – Wawel ocenia, że współpraca z kluczowym partnerem handlowym będzie kontynuowana, jednak zakres tej współpracy będzie prawdopodobnie ograniczony, co w efekcie może wpłynąć na spadek sprzedaży w 2017 roku. Więcej…

InPost – spółka planuje w 2017 r. uruchomić 1.000 kolejnych paczkomatów - poinformowała spółka w komunikacie. Na koniec 2016 r. InPost posiadał 2.200 urządzeń. Więcej…

Vigo System – mBank zmniejszył zaangażowanie w Vigo System do 2,32 proc. głosów na WZ spółki. Więcej…

PZU – Na czele TFI PZU stanie Marcin Adamczyk, które wcześniej pracował m.in. w NN Investment Partners i Nomura International. Do zarządu trafi również Cezary Iwański, wcześniej prezes BPS TFI. Więcej na pb.pl

Deweloperzy – Spadek kursów Atalu, Lokum, Dom Development, LC Corp i Robyga to okazja do kupna – uważa Piotr Zybała, analityk mBanku. Więcej na pb.pl

Serinus – spółka poinformowała, że z powodu strajku wstrzymała produkcję na polu Chouech Es Saida w Tunezji. Więcej…

Kruk – spółka poinformowała o zawarciu umowy z ItaCapital s.r.l. dotyczącej nabycia wierzytelności konsumenckich o łącznej wartości 744,6 mln euro. Więcej…

Na rynkach

GPW: "Franek" przypomniał się giełdzie. WIG20 jednak w górę

 Wall Street: dzień wolny od handlu (Dzień Martina Luthera Kinga)

Kalendarium spółek 

  • MIRACULUM - NWZA ws. obniżenia kapitału zakładowego z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze publicznej emisji akcji zwykłych na okaziciela, z zachowaniem prawa poboru, ustalenia 15 marca 2017 roku jako dnia prawa poboru oraz zmiany statutu.
  • HUTMEN - Dzień wykupu akcji spółki przez Boryszew S.A. po cenie 5,31 zł za akcję.
  • UNICREDIT - Zawieszenie obrotu akcjami spółki w związku ze zmianą ich wartości nominalnej.

 Kalendarium makroekonomiczne

  • 10:30 Wielka Brytania: Inflacja CPI (r/r) Okres: grudzień  Poprzednia wartość: 1,2% r/r oraz 0,2% m/m.  Prognoza: 1,4% r/r oraz 0,3% m/m.
  • 11:00 Niemcy: Indeks ZEW Okres: styczeń  Poprzednia wartość: 13,8 pkt.  Prognoza: 18,8 pkt.
  • 14:30 Stany Zjednoczone: Indeks NY Empire State Okres: styczeń  Poprzednia wartość: 9 pkt.  Prognoza: 10 pkt.

 W Polsce i na świecie

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May po raz pierwszy od objęcia urzędu pół roku temu ma podać więcej szczegółów na temat wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Z przecieków, publikowanych na Wyspach od soboty, rysuje się plan zakładający, że kraj przestałby być członkiem Wspólnego Rynku. W Wielkiej Brytanii ten scenariusz jest określany jako "twardy Brexit".

W południe zbierze się rząd. Ministrowie zajmą się między innymi propozycjami dotyczącymi poprawy jakości powietrza. Propozycje w tej sprawie eprzygotował Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, o co wniosła premier Beata Szydło.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się też projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przygotowanym przez partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. Chodzi o wydłużenie z 7 do 21 dni terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy, a także o przyjęcie regulacji promujących alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Rada Ministrów zaopiniuje dziś projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i przepisy wprowadzające. To nowa instytucja mająca podlegać ministrowi rolnictwa i odpowiadać za krajowe mechanizmy wsparcia obszarów wiejskich.

Rozmowy z prezydentem Izraela rozpoczną oficjalną część wizyty Andrzeja Dudy w tym kraju. Polski prezydent przyleciał na Bliski Wschód wczoraj wieczorem. Dzisiaj, w pierwszym dniu wizyty będzie rozmawiał z izraelskimi politykami i odwiedzi ważne dla historii Izraela miejsca.

Dziś poznamy nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. O stanowisko to, po niemieckim socjaliście Martinie Schulzu, ubiega się siedmioro kandydatów. Po raz pierwszy od ponad 30 lat do końca nie ma pewności, kto zwycięży.

Szef rosyjskiej dyplomacji będzie dziś (pocz. 8.30 czasu obowiązującego w Polsce) odpowiadał na pytania zagranicznych korespondentów. Siergiej Ławrow już od kilkunastu lat, raz w roku spotyka się z zagranicznymi dziennikarzami, akredytowanymi w Moskwie.

W Madrycie pierwszy raz od pięciu lat odbędzie się spotkanie premiera Hiszpanii Mariano Rajoya z szefami rządów regionalnych. Jego głównym tematem będzie zmiana systemu finansowania regionów.

W Davos w Szwajcarii rozpoczyna się dziś 47. Światowe Forum Ekonomiczne. Tegoroczne hasło forum, to "Odpowiedzialne przywództwo". Po raz pierwszy w historii przyjedzie tu prezydent Chin Xi Jinping. Nie będzie natomiast reprezentantów nowej administracji Stanów Zjednoczonych, niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe ogłosi wyrok w sprawie zakazu działalności NPD (Narodowo- Demokratyczna Partia Niemiec)

Historia

1917 – USA zapłaciły Danii 25 mln dolarów za Wyspy Dziewicze.

1945 – żołnierze Armii Czerwonej weszli do Warszawy.

1961 – prezydent Dwight Eisenhower w pożegnalnym przemówieniu ostrzegł Amerykanów przed zagrożeniami związanymi z nadmiernym długiem i deficytem.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy