To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 18 IX

Najważniejsze informacje dla inwestorów.

Wiadomość dnia

Rezerwa Federalna utrzymała stopę funduszy federalnych bez zmian w przedziale 0-0,25%. Przed decyzją ekonomiści byli podzieleni: niemal połowa oczekiwała podwyżki stóp procentowych w USA. "Październik pozostaje możliwym" terminem podwyżki - przyznała Janet Yellen. Więcej…

„Wynik wrześniowego posiedzenia Fed okazał się bardziej „gołębi” niż oczekiwano. Retoryka Fed wskazuje, że prawdopodobieństwo rozpoczęcia podwyżek stóp w tym roku zmniejszyło się, ale w bazowym scenariuszu zakładamy, że nastąpi to w grudniu” – komentują analitycy PKO BP.

Wiadomości ze spółek

11bit Studios - Sukces „This War of Mine” to początek metamorfozy producenta gier, który przenosi się z małej giełdy na dużą. Więcej…

Gino Rossi - Odzieżowa spółka musiałaby znacznie poprawić wyniki w drugim półroczu, by zrealizować prognozę. Wiara w to gaśnie, choć ciągle się tli. Więcej…

Bioton - NovoTek przekroczył próg 10 proc. udziałów w Biotonie. Zwiększenie zaangażowania z 9,27 do 10,71 proc. nastąpiło w wyniki transakcji pakietowej, obejmującej 1,23 mln akcji.

Kernel - Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Kernela w walucie obcej na poziomie "CCC" - podał Kernel w czwartkowym komunikacie. Więcej... 

Baltona - Rada nadzorcza Baltony powierzyła Piotrowi Kazimierskiemu, dotychczasowemu członkowi zarządu, funkcję prezesa spółki. Jednocześnie z funkcji członka zarządu i dyrektora finansowego odwołano Piotra Wilczyńskiego.

Fluid - Notowana na NewConnect spółka Fluid zawarła z Fortis Logistics ramową umowę kupna biomasy. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2025 r.

Wczoraj na rynkach

Polska – Zieleń przed Fedem

USA – Spadki części indeksów po decyzji Fedu

Kalendarium spółek

Newag - Po zakończeniu sesji spółka opuści indeks mWIG40 wchodząc jednocześnie w skład indeksu sWIG80

Uniwheels - Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG8

Sygnity - Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80

WP - Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG80

Adiuvo - Rozpoczęcie przyjmowania deklaracji w procesie budowania księgi popytu na akcje serii I

Comarch - Po zakończeniu sesji spółka opuści indeks sWIG80 wchodząc jednocześnie w skład indeksu mWIG40.

Pamapol - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 1,15 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Amerykanka Struktura Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowo – Akcyjna

Mercor - Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80

Polska i świat

Cena miedzi na giełdzie metali w Londynie spada w reakcji na powstrzymanie się przez amerykańską Rezerwę Federalną z podwyżką stóp procentowych. To może oznaczać potwierdzenie przez Fed, że globalna gospodarka słabnie - informują traderzy. Metal w dostawach trzymiesięcznych na LME jest wyceniany po 5.340,00 USD za tonę, po spadku o 0,9 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po czwartkowej decyzji Fed o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 46,75 USD, po zniżce o 15 centów.

 Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w piątek w radiu publicznym Kossuth, że rozpoczęła się budowa tymczasowego ogrodzenia w niektórych miejscach na granicy z Chorwacją. Jak dodał, ogrodzenie ma mieć długość 41 km. Jego celem jest powstrzymani fali migrantów.

 

Chorwacja w nocy z czwartku na piątek zamknęła do odwołania siedem z ośmiu przejść granicznych z Serbią i wstrzymała ruch pojazdów na drogach prowadzących do tych przejść - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Zagrzebiu.

Po wyborach amerykańskie firmy podejmą decyzje o nowych inwestycjach w Polsce - w sektorach badań i rozwoju oraz, być może, lotniczym - mówi w wywiadzie dla PAP Tony Housh, szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Jego zdaniem właśnie B&R to najbardziej przyszłościowy sektor.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 18 IX